Ekskluzive/ Sprovat që kaloi Aida Hajnaj për t’u emëruar në krye të FBI-së shqiptare, nga testi fizik deri tek makina e së vërtetës

Këshilli i Lartë i Prokurorisë konfirmoi një ditë më parë kandidaten Aida Hajna, e përzgjedhur nga SPAK dhe partnerët ndërkombëtar, për drejtimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, e kujtuar ndryshe FBI-ja shqiptare, e cila do të asistojë SPAK në hetimit e krimit dhe korrupsionit në të gjitha nivelet. Shqiptarja.com zbardh një relacion që SPAK i ka dërguar KLP-së, mbi sprovat që ka kaluar zonja Aida Hajna për të bindur SPAK dhe përfaqësuesit e SHBA-BE, për t’i besuar drejtimin e FBI-së shqiptare. Sipas relacionit, fillimisht Hajna ishte pjesë e një grupi prej 41 peronash, të cilët shprehën ambicien për këtë pozicion. Në vijim, Hajna është përzgjedhur në grupin e 18 kandidatëve, të cilët plotësonin kriteret për të vazhduar garën.

Në 3 shkurt, komisioni i përzgjedhjes pranë SPAK ka vendosur që 18 kandidatët duhet t’i nënshtroheshin një testimi fizik dhe me shkrim. Sipas vendimit të komisionit, kreu i Byrosë së Hetimit duhet të kishte edhe një performancë fizike. 18 kandidatët u janë nënshtruar testimeve në datat 6 dhe 10 shkurt. Testet i kanë kaluar vetëm 8 kandidatë, mes të cilëve edhe zonja Hajna. Në datën 10 shkurt, pas një marrëveshje të SPAK me Ministrinë e Brendshme, 8 kandidatët e mbetur iu nënshtruan testit të poligrafit ose siç njihet ndryshe makinës të së vërtetës. Rezultatet e testit janë administruar dhe vlerësuar nga komisioni i verifikimit të pasurisë dhe integritetit.

Në datat 26 dhe 27 shkurt janë zhvilluar intervistat me kandidatët. Pas intervistave, në garë kanë mbetur vetëm 4 kandidatë, Aida Hajna, Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj. Në vijim, katër kandidatët i janë nënshtruar verifikimit të ligjshmërive të pasurive, test të cilin zonja Hajna e ka kaluar gjithashtu me sukses. Në fazën përfundimtare, një komision me përfaqësues të SHBA-BE pranë SPAK kanë përgatitur një opinion pozitiv për zonjën Hanja.

“Në përfundim të procesit, komisioni i përzgjedhjes pranë SPAK, bazuar edhe në opinionin e komisionit të pavarur të rishikimit (me përfaqësues të SHBA-BE), arriti në përfundimin se kandidatja Aida Veizaj (Hajna), i plotëson më mirë se të tjerët kushtet për të qenë drejtor i Byrosë Kombëtare të Hetimit. Në këto kushte, komisioni i përzgjedhjes i propozon KLP emërimin e zonjës Veizaj si drejtore e BKH”, thuhet në relacion.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Niku: 31/07/2020 18:32

  Vetem fakti që kjo zonje la kaluar provat fiizike mhafton te kuptosh se çfare testimi eshte kryer .Sa per zotesine ata që e njohin nga afër e dine shumë mire sa e zonja eshte.Mbase per kete gje dhe e kane vendosur

  Përgjigju
 • John: 31/07/2020 18:19

  Shpresoj te mos kesh kemben e mbare si SPAK u qe areston te vdekur dhe njerez qe skane gje ne dore Nje Ina Rama kerkoi te bente drejtesi me ate vend te tjeret jane zero absolutely.

  Përgjigju
  • Mali: 31/07/2020 23:18

   Je i sigurt qe Ina Rama desh te bente drejtesi? Si mund te bente drejtesi nji person qe kaloi nga zyra e avokatise se Argita Berishes?!

 • Hasoni: 31/07/2020 18:18

  Kjo vetem po e pati bere 100 metershin me makine e ka kapur kohen se me vrap do i kishte rene infarkt , mire qe late nam e zgjodhet kete pilafaxhien qe nuk eshte as per police porte po edhe i beni reklame sesi keni bere manipulime per ta zgjedhur .Te pafytyre .

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj: 31/07/2020 17:32

  Nese nuk arreston Sb,Im,Lb..e ko..me mire te mos e filloi detyren e veshtire.Megjithate zonja duhet te duhet shume.Sb te vet naten e te qan diten.

  Përgjigju
 • IlirMeta: 31/07/2020 17:10

  Nese me jep fjalen se mua dhe Saliut nuk do na hyje gjemb ne kembe do ta dekretoj ndryshe ti hypi Ed Rames dhe te shohe Karavastane.

  Përgjigju
  • Andi: 31/07/2020 17:23

   Vetëm se nuk e ka në dorë Meta. Në fakt asnjë më. Propozimi dërgohet tek KLP, që ka në dorë vetëm zyrtarizimin, jo refuzimin

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median