Ekskluzive/Tropojë, i vdekuri
prej ditësh pa varr |
Pukë, Apeli i perseritur: Me ndihmoni te ushqej femijet
Avokati i Popullit, ndihma nga xhepi i vet |

Ekskluzive/Tropojë, i vdekuri <br />prej ditësh pa varr | <br />Pukë, Apeli i perseritur: Me ndihmoni te ushqej femijet<br />Avokati i Popullit, ndihma nga xhepi i vet |
TROPOJË - Një 85 vjeçar prej dy ditësh po qëndron I pajetë në shtëpinë e tij, për shkak të motit të keq në komunën Tropojë e Vogël. Elez Dema ka humbur jetën për shkaqe natyrore ditën e hënë, por lartësia e borës prej 3 metrash e ka bërë të pamundur varrimin e tij nga ana e familjarëve. Kryetari i komunës Ram Kortoçi në një intervistë telefonike për Shqiptarja.com tha se as traktorët nuk mundin dot të hapin rrugën, çka ka bërë që i ndjeri të mos përcillet dot për në banesën e fundit.

Z.Kortoçi, si paraqitet gjendja në komunën tuaj?
Janë të gjitha rrugët e bllokuara dhe situatën e përkeqësojnë orteqet, të cilat rrezikojnë banesat. Ata kanë shkaktuar dëme në disa shtëpi dhe 4 familjen në lagjen Gegaj janë evakuar deri më tani.

Cilat janë nevojat e momentit?
Një familjeje në fshat i është shembur tërësisht shtëpia nga dëbora dhe unë kam lajmëruar helikopterin që t’i evakuojë, mes tyre ka edhe fëmijë.

Ka një informacion për një person të vdekur, i cili ka humbur jetën?
Po, ai është edhe kushëri i imi. Është 85 vjeç dhe quhet Elez Dema. Ne kemi që mbrëmë që mundohemi ta transportojmë për në varreza, por është e pamundur. Lëvizin vetëm traktorët e mëdhenj por lartësia e borës shkon deri në 3 metra dhe transporti është deri më tani i pamundur.

Ku po e mbani tani?
Në shtëpi është akoma.

Si është furnizimi me ilaçe dhe ushqime?
Ndihmat ushqimore kanë arritur deri në Bajram Curr por nuk janë shpërndarë dot për shkak të bllokimit të rrugëve. Vetëm 300 pako kanë mundur të mbërrijnë por janë të pamjaftueshme. Sa për ilaçet, disa prej familjeve që kanë nevojë urgjente po mundohemi tua cojmë dorazi, por e kemi shumë të vështirë.

(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini