Eksportet jashtë, INSTAT: 19
miliardë lekë në total për nëntorin

Eksportet jashtë, INSTAT: 19<br />miliardë lekë në total për nëntorin
Instituti i Statistikave ka bërë të ditura të dhënat e eksporteve të kryera gjatë muajit Nëntor,jashtë Shqipërisë duke saktësuar se vlera e tyre ka arritur në 19 miliard lekë.
 
Sipas INSTAT importet në muajin nëntor 2015 kanë arritur në 49 mld lekë, duke pësuar një ulje me 2.7% në krahasim me muajin tetor të vitit  2015.

Eksportet, sipas Institutit të Statistikave janë  - 3.8% në krahasim me muajin tetor 2015, ndërkohë që kanë ulje në  - 9.1 %  duke e krahasuar me nëntorin e vitit  2014.
Ai shton se, deficit tregtar në nëntor 2015 është 29 mld lekë, me një ulje me 2% në krahasim me muajin tetor 2015

Instat thotë se, ka ulje të eksporteve nga mineralet, energjia dhe lëndë djegëse, ndërkohë që ka rritje të importeve nga makineritë.
 

Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Punonin si agjentë të fshehtë për Izraelin, Irani dënon me vdekje 5 persona! Mes tyre edhe një grua

Punonin si agjentë të fshehtë për Izraelin, Irani dënon me vdekje 5 persona! Mes tyre edhe një grua