Ekspozita /Profile të të zhdukurve në diktaturë në Muzeun Historik Kombëtar

Ekspozita “E shkuara e pakryer” vjen si një përpjekje për të ndërgjegjësuar shoqërinë shqiptare edhe zyrtarët, që kanë në dorë fatin e individit, këto ditë në Muzeut Historik Kombëtar. Në qendër të saj janë histori mbi të zhdukurit gjatë diktaturës.

Kuratorja e ekspozitës Fatmira Nikolli sjell të pathëna edhe detaje, nëpërmjet intervistave me familjarët, por edhe ka shpluhërosjes së arkivave.

Gjatë çeljes së ekspozitën në praninë e Prokurorit të Përgjithshëm Olsian Çela, kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj, kryetarit të komisionit të ligjeve Ulsi Manja dhe kryetares së Autoritetit të Dosjeve, Gentiana Sula apo edhe vet përfaqësuesit të Kombeve të Bashkuara të Zhdukjeve me Forcë, Bernard Duhaime, nuk munguan as familjarë edhe të mbijetuar, të cilët u kërkuan këtyre zyrtarëve, që të hedhin dritë në gjetjen e 6000 të zhdukurve në diktaturë,  të bëjnë përpjekje për të gjetur vendvarrimet e të cilëve nuk dihen ende, edhe jo të dekorojnë edhe ekspozojnë portretet e krimineleve në bulevard.

Ekspozita me listën me emrat e të zhdukurve, hartën e vendvarrimeve të tyre, profilet e të zhdukurve të njohur e të panjohur, nga fëmijët, tek mjekët, inxhinierët, gazetarët, mësuesit, bankierët, klerikët edhe intelektualët në të gjithë vendin vazhdon të qëndrojë hapur në Muzeun Historik.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Gjenerali iranian pranon: Në protesta kanë vdekur 300 persona

Gjenerali iranian pranon: Në protesta kanë vdekur 300 persona