Ekzekutoi 10 afro-amerikanë në një supermarket, 19 vjeçari në SHBA dënohet me burgim të përjetshëm

Ekzekutoi 10 afro-amerikanë në një supermarket, 19 vjeçari në SHBA dënohet me burgim të përjetshëm

19 vjeçari, Peyton Gendron i dënuar me burgim të përjetshëm

Një gjykatë e Nju Jorkut dënoi me burgim të përjetshëm 19-vjeçarin, Peyton Gendron një supremacist i bardhë që vrau dhjetë afrikano-amerikanë në një supermarket në Buffalo të Nju Jorkut në 14 maj të vitit 2022.

Seanca u përfundua me një atmosferë të elektrizuar. I afërmi i një viktime tentoi të sulmonte autorin e vetëdorëzuar të masakrës, por u ndalua nga oficerët e policisë të cilët e larguan përkohësisht nga seanca.

Më 14 maj, pas muajsh përgatitjeje, Peyton Gendron hyri në një supermarket Tops, i veshur me kamuflazh dhe i armatosur me një pushkë automatike AR-15. Ai e kishte zbuluar planin e tij drejtpërdrejt në një platformë online, pasi më parë kishte detajuar planet e tij në një "manifest" në të cilin ai shpjegoi se ishte frymëzuar nga sulmet e mëparshme të motivuara racore . Ai zgjodhi këtë supermarket të veçantë në Buffalo, 300 kilometra larg shtëpisë së tij, sepse ka shumë afrikano-amerikanë që jetojnë në atë zonë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tregtarët shkelin ligjin për qeset njëpërdorimshe! Shitësit s’i ‘tremb’ gjoba, 500 mijë-1.5 mln lekë deri në heqje license

Tregtarët shkelin ligjin për qeset njëpërdorimshe! Shitësit s’i ‘tremb’ gjoba, 500 mijë-1.5 mln lekë deri në heqje license