‘Ti je e imja, e askujt tjetër’, ekzekutoi ish-gruan me plumb në kokë, vetëvritet burri i shqiptares në Itali! Xhelozia për lidhjen e re të viktimës shkak i vrasjes

ITALI- Pasi e vrau gruan e tij Klodiana Vefa dhe u largua nga vendi i krimit, shqiptari Alfred Vefa ka vrarë edhe veten. Karabinierët kanë gjetur të vdekur në një zonë të izoluar në San Casciano Val di Pesa. Sipas hetuesve, ai ka vrarë veten me armën që përdori edhe për të vrarë nënën e dy fëmijëve.

Shqiptari ishte në kërkim që prej së enjtes, kur qëlloi në kokë Klodianën, ndërsa ajo ndodhej në rrugë jashtë shtëpisë së saj, në Castelfiorentino, një qytet në provincën e Firences. Më herët gruaja kishte marrë tashmë kërcënime nga partneri i saj: "Ti do të jesh i imja - ose e askujt tjetër".

Pavarësisht një martese që kishte përfunduar, shqiptarët ende jetonin së bashku. Megjithatë, ajo shpresonte që një ditë të transferohej në një shtëpi tjetër me dy fëmijët e saj. Alfredi, donte të ndërtonte një marrëdhënie të re, por ish gruaja e tij kishte filluar një lidhje tjetër dhe këtë ia kishte dekkluar ish bashkëshortit. Një natë më pas Alfred Vefa e vrau.

Çifti kishte dy fëmijë: një djalë 17-vjeçar dhe një vajzë 14-vjeçare, që të dy dolën me vrap në rrugë pas të shtënave, duke gjetur nënën e tyre në tokë.

Klodiana punonte në një kompani këpucësh dhe kamariere në një piceri në fundjavë. Autori i ngjarjes ishte murator edhe pse para pak kohësh kishte mbetur i papunë. Ata jetonin nën të njëjtën çati, por kishin ndërprerë lidhjen e tyre 6 vite më parë. Ngjarja erdhi për shkak të xhelozisë ku ish burri i kishte thënë se ajo i ka ditët të numëruara ". Megjithatë, në polic nuk ka asnjë ankesë apo denoncim nga Klodiana Vefa.
Pronari i picerisë ku punonte viktima tha: “Në 2 vitet e fundit ai ia kishte bërë të pamundur jetën dhe ajo donte të largohej nga ajo shtëpi”. Kryetari i bashkisë Castelfiorentino, Alessio Falorni, ka shpallur dy ditë zie qytetare. Ditën e djeshme në Bashki u zhvillua një homazh me pishtarë në kujtim të Klodianës.

Klodiana Vefa, 36-vjeçarja shqiptare u vra në mes të rrugës teksa po kthehej nga puna në provincën Casterlfiorentino të Firences në Itali. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 20:00 të enjten e 28 shtatorit 2023.

Vrasja ndodhi në një rrugën ‘Galvani’. Kanë qenë disa rezidentë të zonës që njoftuan për vrasjen pasi dëgjuan të shtëna me armë. Mjekët e ndihmës së shpejtë nuk mund të bënin asgjë por vetëm të konfirmonin vdekjen e 35 vjeçares shqiptare.

Nëna e dy fëmijëve, Klodiana Vefa u ekzekutua me plumb në kokë mbrëmjen e 28 shtatorit 2023 në mes të rrugës dhe policia dyshon se vrasja është kryer nga ish bashkëshorti i saj.

M.T/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shoku: 30/09/2023 15:13

  E kishte mire Jovan Bregu qe thonte ka ikur koha e atyre me ushta te keqen xhaxhi,la femijet jetim burre spurdhjak deshtak.

  Përgjigju
 • Goni: 30/09/2023 13:14

  Keto meshkuj qe vrasin femrat pavaresisht shkakut jane meshkuj te qelbur, te dwshtuar me jeten! Po futjani plumbin vetes dhe shpetoni o kafshe , dhe kush flet pro ketyre vrasesve pa shpirt te marri shembullin e mire dhe tja fusin vetes, bien rehat rehat

  Përgjigju
 • Razem: 30/09/2023 10:41

  Jam dakort me komentin e Arbenit,nuk duhen vra por mos i merrni per shum te mira femnat shqiptare se me to po jetojm perdite te tradhtojn per 5 pare spec.Jan shtu shum putanat me fmi e pa fmi.

  Përgjigju
 • Arben: 30/09/2023 09:13

  Shqiptari ka kode nderi dhe i qendron besnik deri ne vdekje. Mendjelehtesia e kesaj gruaje shkaktoi kete tragjedi. Italianet kane mentalitet tjeter, por kjo grua duhet te kishte parasysh se kishte te bente me shqiptarin qe per moral edhe veten vret!

  Përgjigju
  • Anna: 03/10/2023 11:58

   Po clidhje ka kombsia me nderin ku e ke tshkruar ti kete me kanun apo n kuran a bibel vtm zoti ka t drejt t vrasi dhe ai as po n vret jo njeriu njerin je n vete ti mot zotri plus n kanun shkruhet shkelja e beses po kur shkelni n bes nji femer ju para fejeses a marteses cduhet t bejm me juve zotri...per hir t allahut dhe shtwtir cfr thoni ska martes as mbahet njeriu me zor prandaj o falet per hir t zotit dhe ka divorce e le t shkoj n t semes sic vajten t dy t dy faj kishin srrihet n nje cati mbas ndarjes

  • And: 01/10/2023 00:14

   Ik ore injorant na trego ke ti kodet e nderit, ndër është të punosh të rrisësh fëmijët siç bëri ajo grua mama e mrekullueshme me 2 punë të ndershme mbante dhe një burrë parazit të pa punë, na flet për nder ti, ste vjen turp pthuu rac e felliqur

  • @Arben: 30/09/2023 14:16

   Cfare kodi nderi ka ketu kur jane te ndare. Dhe nese nuk jane, kodi i nderit do te thote te respektosh veten dhe largohesh nga nje marredhenie e padeshiruar

  • Pa vlere: 30/09/2023 13:12

   @Arben Je kokkra e palloshit! Te pakten mos fol ne emrin e gjithe shqiptareve, o Trap!

  • Bim: 30/09/2023 12:30

   burrat shqiptar i ke gjithe diten ne lokale me pi birre me shoket, duke lujt kumar me lloto e teshti e paska fajin gruaja qe mbas qe punon 10 ore ne dite duhet edhe te pastroj shtepine, te gatuaj e te hekuros e te merret me at rrot burre qe ka marre. Hajde bole hajde

  • asolingo: 30/09/2023 11:39

   U dhjefsha kodet e nderit juve,a e kuptoni qe gruaja nuk eshte çifligu i burrit,deri sa do vazhdoje injoranca jone.N.q.s gruaja shkon me dike ndarje dhe u lame.Dhe ne pjesen me te madhe jemi fajtore dhe ne burrat,çojme rrogen dhe ne shesh per kafe.

  • Shqipëria: 30/09/2023 11:14

   Të lutem me thuaj që nuk voton. Gruaja kur lidhet me burrin ka mbaru jetën thu ti se ka pa babin që ka rrah mamim gjithë jetën e ti ke bo sehir.

  • mosqofsh: 30/09/2023 10:44

   cop mishi!

  • Or tej: 30/09/2023 10:02

   Kokrra e koqes qenke or teeeejjjjj

  • Dory: 30/09/2023 09:41

   Shqiptare te tille mos ti kesh as komshi

  • Zekthi: 30/09/2023 09:39

   Kush tha qe i ka 2 grame tru? Ngushellime femijeve, viktimat me te medha te kesaj tragjedie

  • Turi: 30/09/2023 09:25

   Ti qenke kokrra idjotit qe dhe aty dy gram tru qe ke, me mire hidhi ne pusete

 • Bim: 30/09/2023 09:04

  Burraleca qe tregojn trimerine e tyre duke vrare nenen e femijve. Nuk eshte ne gjendje te krijoje nje jete tjeter sepse nje pleher qe hidhet ne kosh jo gjithmone riciklohet. Te shkretit femij qe babe qe paskan pase

  Përgjigju
  • Arif: 30/09/2023 10:18

   Nena e femijeve qe u bo per rahmet se kishte fare per gje me ik nga shpia ku jetonte me e lon vetem ket tipin me i pa fmit ky vec per festa e me pranu faktin qe vajza vet 14 vjecare do jetonte me nji bq qe i kish gjet mami si zevendesues te babit e ? Nese do donte tmiren e fmive ajo sdo largohej nga i ati tyre aq me teper qe jane ne moshe shume delikate dhe kane shume nevoje per ekuiliber familjar. Kush tha qe ka ber trimeri ky tipi? Ky eshte kriminel dhe prape pati aq ndergjegje sa me vra veten se shume se bejne hic. Kisha qef me ju pa juve moralistave nvendin e ktij se mesiguri do ishte per te qeshur dhe qare reagimi juaj.

 • Shkodra: 30/09/2023 08:55

  Eh nuk esht e leht te gjykohet vrasesi . Dhe ai nga halli madh e ka ber , ketu ne shipri 70% e femrave te martuara kan dashnor i tradhetojn burrat .

  Përgjigju
  • @shkodra: 30/09/2023 16:21

   Fiks si plaka dhe motra jote, ashtu i kane dashnoret dhe ato. Ik or tqr dhiar muti..keshtu ben ti tqr, ngacmon grate e botes per tu bere dashnor se ke pare plaken dhe motren tende? Fare e keqe

  • Iban: 30/09/2023 12:53

   Nga halli e vrau ? kjo eshte injoranc!! te ndare 6 vjet dhe e vret se krijoi nje lidhje te re? po ska faj ai trapi faji eshte edhe I saj qe 6 vjet kan qene te ndare e jetonin ne te njejten shtepi me sa kuptova..

  • Turi: 30/09/2023 09:26

   Ekzakt si motra jote. Sla cun shkodre pa i provu kollodokun

 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përsëritet rasti 'Dwamena' në Spanjë, futbollisti pëson arrest kardiak në fushë! E shpëton pajisja

VIDEO/ Përsëritet rasti 'Dwamena' në Spanjë, futbollisti pëson arrest kardiak në fushë! E shpëton pajisja