Eloen, 8-vjeçari nga Berati i pasionuar pas mekanikës, riparon kamionë (VIDEO)

Eloen Kaja sapo mbaron detyrat e shtëpisë vrapon për tek servisi i babait. I apasionuar pas mekanikës ai njeh me detaje çdo pjesë të kamionëve.

“Kjo makinë flakte ujin, ne i kemi heq boshtin me gunga, biliancerët dhe testatën dhe testata është në radifikë nëse është çfarë do i blejmë testarë të re”- thotë ai.

Me duart me graso, Eloenin e gjejmë në krye të punëve. Është vetëm 8-vjeç dhe jeton me prindërit e vëllanë më të vogël në qytetin e Berat.

“Kur mbaroj mësimet i them mamit a ta marr babin në telefon e të shkoj në servis”

Babai e ka marrë që dy vjeç në servis dhe tashmë ai nuk i ndahet makinave.

“Është pak e vështirë se duhet ti mbash mend të gjitha pjesët, por unë jam mësuar dhe tani s’kam shumë vështirësi”.

8 vjeçari vjen çdo pasdite për ndihmuar babanë dhe xhaxhai në servis, ndërsa në fundjavë ka dëshirë të udhëtojë tek gjyshërit në Roshnik.

“Të shtunën kur më merr uria e lë punën dhe iki tek gjyshërit në fshat. Atje kam qejf se loz dhe me shokët”.

I ati, Drini Kaja thotë se ëndrra e tij është ta shohë të birin inxhinier mekanik në kompanitë e mëdha të prodhimit të automjeteve.

“Nuk dua që djali të punojë me hekura se kjo është punë e rëndë, dua të bëhet inxhinier dhe pse jo të punojë për kompani të mëdhaja”, tha ai. Ndërsa 8 vjeçari shton: “Dua të punoj te actros euro 6”.

Eloeni ka mësuar tejet i vogël të gjitha pjesët dhe tashmë është në gjendje të përcaktojë dhe defektet e kamionëve.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bepi: 18/03/2023 19:41

  Talent

  Përgjigju
 • Njoni: 18/03/2023 19:41

  Prandaj mori kamjoni njoni në berat para ca ditesh. Se ishte Pa frena se ja kish rregullu ky bucko i vogel.bravo te nje mekanik I mir vetem keshtu ecen shqiperija per para. Jo me sera bari.

  Përgjigju
 • gimi: 18/03/2023 19:27

  bravo ,,ky djale eshte i talentuar,,le te behet dhe inxhinjer mekanik,,,por dhe mekanik nuk eshte pune e keqe...

  Përgjigju
 • Arbërori: 18/03/2023 16:44

  A ështé duke viktar shkollimin obligationer ky vogëlush ? Në vender perendimore kjo gjë do sankcionohej ligjërisht…!

  Përgjigju
  • Lala: 18/03/2023 21:55

   A ma perkthen dot njeri arberorin?

  • Pjeter: 18/03/2023 18:50

   Mire mer traperor,por me pare lexo artikullin!!!

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Në 2015 vrau 16-vjeçarin për t'i grabitur Rolex-in dhe varësen e floririt, Prokuroria e Lezhës kërkon burg përjetë për Kristian Cenajn

Në 2015 vrau 16-vjeçarin për t'i grabitur Rolex-in dhe varësen e floririt, Prokuroria e Lezhës kërkon burg përjetë për Kristian Cenajn