EMA jep dritën jeshile për përdorimin e pilulës Pfizer

Rregullatori i barnave i Bashkimit Evropian i ka dhënë dritën jeshile pilulës së Pfizer kundër koronavirusit. Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka theksuar se pilula do përdoret vetëm për personat e moshuar të cilat janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Kjo pilulë do të përdoret vetëm nga vendet e Bashkimit e Europian. Ndërkohë, Italia, Gjermania dhe Belgjika janë ndër vendet që kanë blerë pilulën, të quajtur si Paxlovid.

Pilula Merck është gjithashtu në shqyrtim nga EMA, por po merr më shumë kohë për t'u miratuar sepse kompania rishikoi të dhënat e saj të provës në nëntor, duke thënë se ilaçi ishte dukshëm më pak efektiv sesa mendohej më parë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë