EMA nuk e aprovon, kryeministri hungarez bën vaksinën kineze Sinopharm live

Kryeministri hungarez Viktor Orban

Kryeministri hungarez Viktor Orban ditën e sotme mori vaksinën kineze, Sinopharm kundër COVID-19.

Lajmin e bëri të ditur vetë ai përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook.

“U vaksinova”, ka shkruajtur Orban, duke e shoqëruar me foto dhe një video.

Hungaria ditën e mërkurë është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që po përdor vaksinën kineze Sinopharm edhe përse ajo nuk është miratuar nga EMA.

Miratimi i ekspertëve hungarezë për përdorimin e vaksinës kineze u bë që në datë 29 janar dhe deri tani ata kanë marrë 5 milion doza nga Sinofarm, të mjaftueshme për të imunizuar 2.5 milion persona.

Agjencia Evropiane e Barnave ende nuk ka miratuar për përdorim Sinopharm, por megjithatë BE-ja nuk ka penguar shtetet të përdorin një vaksinë për sa kohë marrin përgjegjësinë për ta bërë.

Vaksina e Sinopfarm, e cila sipas krijuesve të saj është 80% efikase, përdoret edhe në Serbi, ku janë vaksinuar rreth 500 mijë persona.

Aktualisht numri total i infektimeve ka shkuar 428,599, ndërkohë që ai i viktimave është 14,974 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?×

Lajmi i fundit

John

Dy shqiptarë qëllohen me armë zjarri në Greqi, dërgohen në spital! Dyshohet për larje hesapesh, njollat e gjakut ende në lokal (FOTO)