Sarandë, emërohet drejtori i ri i Kadastrës! Largohen nga detyra 5 bashkëpunëtorët e Aida Demit, u shkarkua se legalizoi truall për hotel në det

Sarandë, emërohet drejtori i ri i Kadastrës! Largohen nga detyra 5 bashkëpunëtorët e Aida Demit, u shkarkua se legalizoi truall për hotel në det

Eugen Prifti është emëruar drejtori i ri i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Sarandë, katër ditë pasi është shkarkuar paraardhësja e tij Aida Demi. 

Prej 6 muajsh Prifti ka qenë zëvendës-regjistrues në Sarandë. Gazetari i Report Tv Limos Didani bën me dije gjithashtu se 5 punonjës te ASHK Sarandë janë liruar nga detyra. Vendimi është marrë dje nga Drejtoria e Përgjithshme.

Aida Demi u shkarkua nga drejtimi i Kadastrës së Sarandës, pas investigimit në media se familja e saj ka përfituar tokë që më parë ka qenë det dhe ka ndërtuar hotel. Trualli i cili është blerë me proces privatizimi në vitin 1992, sipas denoncimit, gllabëroi një pjesë të konsiderueshme të bregut të detit, pjesë që u mbush me inerte dhe u kthye në tokë. Në certifikatën e pronësisë familja Demi ka shënuar më shumë metra katrorë sesa bleu.

Pas shkarkimit të saj Policia ka ushtruar kontroll edhe në zyrat e ASHK Sarandë dhe sipas burimeve policore për Report TV ditën e premte janë sekuestruar disa dosje pranë sektorit te legalizimeve dhe regjistrimit të pasurive pranë kësaj Drejtorie të cilat do të referohen pranë Prokurorisë së Sarandës për hetime të mëtejshme.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 17/01/2024 02:27

  Duhet shembur e hequr si titull prone pjesa e ndertuar mbi det.

  Përgjigju
 • Drejtesi: 16/01/2024 22:14

  Pa sekuestro pasurie, heqja nga puna eshte kot.

  Përgjigju
 • Abc: 16/01/2024 20:26

  Nuk ka poshterim,turp e fyerje me te madhe se sa te lesh pronat e pronareve vendas ne dore te çameve. Dhe kjo ndodh kudo ku ka prona te lakmuara

  Përgjigju
 • labi: 16/01/2024 18:02

  Po nuk u morën pronat dhe po nuk i futën në burg ,,kjo punë nuk mbaron kurrë ,,KÇK ,,Vidh se maksimumi të heqin nga puna dhe gëzo i qetë gjënë e vjedhur ,, dhe jeton i nderuar dhe i rrespektuar si hajdut shëmbullor dhe i zoti.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?