Emocioni shoqërohet me frikën nga armiku i padukshëm, fëmijët evropianë i rikthehen bankave të shkollës

Emocioni shoqërohet me frikën nga armiku i padukshëm, fëmijët evropianë i rikthehen bankave të shkollës

Nxënës në një shkollë në Evropë

Kur varianti Delta po 'pushton' vendet e Evropës me rastet që rriten dita-ditës, në të gjitha shkollat e Evropës duket se fëmijët po i rikthehen klasave përmes entuziazmit por edhe frikës. 

Këtë e ka konfirmuar edhe një studim i kryer nga një edukator anglez, Richard Sheriff sjell në vëmendje një grup 11-vjeçarësh energjikë për të filluar mësimin e tyre në bankat e shkollës. Fëmijët u panë teksa gjenin klasat, vraponin nëpër korridore si dhe duke ngrënë në mensë.

"Ritualet e njohura që u kthyen në formë jetese ishin prekës, veçanërisht pas periudhës prej një viti e gjysmë nga COVID19", u shpreh Sheriff.

Por përpos ekzaltimit të madh për rikthimin në normalitet, kjo ndjenjë shoqërohet me frikë.

Fillimi i vitit shkollor vjen me shifra të frikshme të variantit Delta dhe ende nuk është konfirmuar nga specialistët nëse fëmijët do të duhet ta bëjnë apo jo vaksinën anti COVID.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ SHBA dhe OKB: Shpallni Zaporizhzhinë zonë të çmilitarizuar

Lufta në Ukrainë/ SHBA dhe OKB: Shpallni Zaporizhzhinë zonë të çmilitarizuar