Pasi e grabitën, 2 të rinjtë dhunojnë për vdekje të moshuarin në Mallakastër! Arrestohen autorët! Nipat: E kishin masakruar! Rast i përsëritur (VIDEO)

Është dhunuar për vdekje 89 vjeçari, Caush Shehaj i cili prej ditës së djeshme ndodhej në spitalin e Fierit ku po mjekohej pas godjteve që kishte marrë nga dy grabitësit Ervis Halimi 22 vjeç dhe Musa Gudo 28 vjeç, të cilët nën kërcënimin e automatikut, i kanë marrë një shumë parash brenda banesës së tij.

Asqeri Çela dhe Astrit Çela dy nipat e viktimës kanë dhënë detaje tronditëse sa i përket grabitjes së ndodhur, ku kanë bërë me dije se kjo nuk ishte hera e parë që i afërmi i tyre ishte grabitur. Sipas tyre, i ndjeri është grabitur edhe një herë tjetër ku grabitësit i kanë marrë çiften pasi nuk kanë mundur t’i gjejnë para.

Të afërmit, zbuluan se i moshuari, Caush Shehaj ishtedhunuar në mënyrë barbare nga dy grabitësit, Evis Halimi dhe Musa Gudo të cilët janë arrestuar nga policia. 

Policia ka proceduar penalisht edhe 16 vjeçarin F.Ç nën akuzën e ‘moskallëzimit të krimit’.  Ndërsa është sekuestruar edhe arma e zjarrit tip automatik me të cilën është kryer grabitja.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprat penale “Vjedhja me dhunë”, e kryer në bashkëpunim, "Plagosje e rëndë me dashje", “Mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak” dhe "Moskallëzimi i krimit".

Dy autorët

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:53
‘Pse vdiq Caushi? Joo’, fqinjët për viktimën që u rrah barbarisht: Mbante një kasafortë të Enver Hoxhës, po ku kishte lekë brenda ajo

Report Tv ka shkuar në shtëpinë e 89-vjeçarit, Caush Shehaj. Fqinjët e përshkruajnë viktimën si një njeri shumë të mirë, e ndërsa kanë treguar se mbante në shtëpi një kasafortë të para shumë vitve, ndonëse aty nuk kishte lekë.

“Pse vdiq Caushi? Joo? Burri më i mirë në fshat, ka qenë tregtar. E kanë vjedhur më parë dhe më parë”.

“Kanë tentuar ta vjedhur, këta 2 djemtë, kanë ardhur dhe dje dhe e kanë rrahur. Ata nga zona jonë janë, po kanë ikur në Fier me qira, e kishte kasafortën e Enverit dhe mendonin se kishte lekë, po ku kishte ajo”, tregojnë fqinjët.

Ora 10:44
U rrah për vdekje pasi u grabit, Report Tv sjell pamje nga shtëpia 89-vjeçarit në Mallakastër

 

Report Tv sjell pamje nga banesa e 89-vjeçari Çaush Shehajt që u grabit nga 2 të rinjtë, Ervis Halimi 22 vjeç dhe Musa Gudo 28 vjeç. Siç shihet nga pamjet, gjendja ekonomike e çiftit nuk ka qenë shumë e mirë. I moshuari jetonte me bashkëshorten e tij, e cila vuan nga skleroza.

 

Ora 10:19
U dhunua për vdekje, nipi i viktimës: Tentuan ta grabisnin dhe para një jave, të njëjtat persona

 

Nipi Asqeri Çela ka treguar se 89-vjeçari, Çaush Shehaj ishte grabitur dhe njëherë më parë para 1 jave, por nuk ishte marrë asnjë masë.

“E kam dajë, është rasti i dytë dhe është i njëjti person që ka bërë të njëjtë, ka vajtur policia, mori shenjat e gishtave, dhe nuk u bë gjë radhën e parë, i morën çifte, dhe e vranë. Jetonte me të shoqen, është i sëmurë, fëmijët janë si gjithë dynjaja të larguar. Duam drejtësi, shteti të vërë dorë”, tha ai.

Ora 10:15
Grabitja me vdekje në Mallakastër/ I afërmi i viktimës: E kanë vrarë në 2 të natës, e kanë masakruar, e kanë shëmtuar nga fytyra

 

Një i afërm i viktimës ka treguar detaje nga grabitja na Mallakastër. Ai tregon se 89-vjeçari ka rënë pre e grabitjes edhe një javë më parë, por autorët nuk morën asgjë. AI thotë se 2 autorët e kanë masakruar.

“Jetonte me gruan, kishte probleme me gruan, sepse ishte me sklerozë dhe jetonin bashkë në kushte jo shumë të favorshme. Ata jetonin vetëm, i kishin vajtur një javë përpara për t’i vjedhur, kjo ishte hera e dytë, policia nuk mori masa, punoi tërë jetën e tij dhe mblodhi 5 lekët dhe ato 5 lekë ia morën dhe dhunë. Ata mendonin për lekë të madh, po ai i kishte lekët në bankë, ka 4 fëmijë, 3 në Greqi dhe 1 në Francë. Jemi indinjuar, por shteti nëse ka shtet e ligje, të të vrasin në shtëpinë tende. E kanë vrarë në 2 të natës lakuriq, e kanë shëmtuar masakruar nga fytyra, e brinja, nuk i duket mishi fare”, tregon i afërmi.

Ora 10:01
U dhunua fizikisht nga dy personat që i grabitën shtëpinë, vdes në spital i moshuari në Fier (EMRI)

 

I moshuari, Caush Shehaj ka humbur jetën në sallën e reanimacionit në spitalin e Fierit, si pasojë e plagëve të marra nga dhuna që kanë ushtruar ndaj tij dy grabitësit, Ervis Halimi dhe Musa Gudo.

Lidhur me ngjarjen, policia procedoi penalisht edhe 16 vjeçarin F.Ç i cili akuzohet për ‘moskallëzim krimi’. Është sekuestruar edhe arma e krimit tip ‘automatik’ me të cilën dy të rinjtë kanë kërcënuar të moshuarin 89 vjeçar.

B.V/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 21/11/2022 00:33

  Mos fajesoni vetem gjykatesit,fillojeni me prokuroret se vlejne me shume se gjykatesit e avokatet te marre se bashku.E lexoni me kujdes akt-akuzen? //PLAGOSJE E RENDE ME DASHJE//-eshte shenuar,a thua se viktima mbeti vetem i plagosur,kur dihet qe humbi jeten.Nese prokuroria nuk ndron akuzen ne /vrasje me dashje ne rrethana cilesuese//,gjykatesi nuk ka cfare te beje,i ka duart e lidhura nga menyra si eshte formuluar akt-akuza dhe ka per t'ju dhene denim per ate cfare akuzohen,pra per //plagosje e rende me dashje//.Mos u cudisni pastaj kur lirohen shpejt e shpejt.

  Përgjigju
 • Paul: 20/11/2022 21:42

  vritini keta plehra,,,,nuk meritojne keta llumra te qendrojne ne burg....

  Përgjigju
 • Xxxxxx: 20/11/2022 12:04

  Gjykatesit jan shtresa me e ulet e shoqerise ..cudi sme beson njeri..ore jan plera fare ...

  Përgjigju
 • Kushte extreme: 20/11/2022 11:48

  Per ti varur ne mes te qytetit sna lejon BE por une duhen lene ne burgim te perjetshem pa te drejte apeli

  Përgjigju
  • Mendimi im: 20/11/2022 12:58

   Nuk eshte faji i BE-se qe ke gjykates plehra qe nuk japin denim te perjetshem per keta monstra po i nxjerrin pas 5-6 vjetesh.

 • Noj: 20/11/2022 11:02

  Po pse policia duhet te meret me keto kriminele! Policia duhet te meret vetem me gjoba per te grabitur shoferet dhe jo per te kapur kriminelet!

  Përgjigju
  • Pa emer: 21/11/2022 21:16

   Policia e beri punen e saje i kapi se dalin apo denohen e vendose gjykata policia e kreu detyren

 • Alb: 20/11/2022 10:52

  Kjo ashte demokracija. Pa siguri pa punci droge vrasje. Lavdi PPSH

  Përgjigju
  • Albana: 20/11/2022 11:25

   Te lumte goja ishim te sigurt e dinte enveri cfar far e keqe do ishin njerzit.

 • Liku: 20/11/2022 10:35

  Kafshet masakrojne te moshuarin me vdekje duhet denim maksimal nga drejtesia.

  Përgjigju
 • Keta vrases e kane ne gjak krimin.: 20/11/2022 10:16

  Shteti duhet te shtoje kapacitetet e burgjeve, ne menyre qe kriminelet vrases, te qendrojne mbyllur dhe mos dalin para kohe nga burgu, me areyen se duhen nxjerre para kohe qe te lerojne vendet. Per keta vrases duhet denim maksimal. Shiko cfare ndodhi ne Angli. Nje vrases u lerua nga burgu dhe pas 9 ditesh grabiti, perdhunoi dhe vrau nje vajze te re, e cila po kthehejne shtepi, pas nje nate jashte me shoqerine.

  Përgjigju
  • Luli: 20/11/2022 13:04

   Do te thote qe kriminalet as Burgu si rehabiliton?!

  • Shqipëria: 20/11/2022 10:26

   Cili shtet?

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LIVE -Arlind Gjokutaj në pranga për shpërdorim detyre te ‘Financat’, flet Ibrahimaj

LIVE -Arlind Gjokutaj në pranga për shpërdorim detyre te ‘Financat’, flet Ibrahimaj