Epopeja e UÇK-së, 23 vite nga sulmi ndaj 'fortesës' në Prekaz ku humbën jetën Adem Jashari dhe familja e tij

Epopeja e UÇK-së, 23 vite nga sulmi ndaj 'fortesës' në Prekaz ku humbën jetën Adem Jashari dhe familja e tij

23 vite më parë më datën 5 mars të vitit 1998, forca serbe me mjete të blinduara, sulmuan shtëpitë e Jasharajve në Prekaz. Sulmi që nisi në orën 5:30 të mëngjesit të 5 marsit dhe zgjati tre ditë, u bë simbol i luftës për liri i gjithë popullit kosovar dhe simbol i pavdekshmërisë së heroit kombëtar dhe familjes së tij.

Komandanti Legjendar Adem Jashari dhe e gjithë familja e tij, luftuan gjatë përgjatë 3 ditëve, për të rënë heroikisht në altarin e lirisë.

Nga luftimet të ashpra që u zhvilluan tri ditë radhazi me forcat policore dhe ushtarake serbe, së bashku me komandantin e UÇK-së Adem Jashari, nga familja e tij u vranë 20 anëtarë, në mesin e tyre 10 fëmijë. 

Lufta dhe qëndresa titanike në Prekaz kishte dhënë kushtrimin në të gjitha trojet e Shqipërisë dhe në diasporë. 

Për tre ditë me radhë, njëjtë siç çdo vit janë planifikuar aktivitete të shumta për të përkujtuar luftën e Jasharajve, të UÇK dhe gjakun e  derdhur për liri.

E ndërsa këta vit, pjesëmarrja e qytetarëve nuk do të jetë e madhe për shkak të pandemisë, fortesa e Jashrajve në Prekaz,  simbol e luftimeve shfaqet në gjendje të rrënuar dhe rrezikon shembjen.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Sejdi Veseli: 05/03/2021 22:39

    Përkujtimi i përjetshëm , për veprën dhe sakrificën madhore të FAMILJES JASHARI, për interesat e shenjta të kombit dhe të Atëmëmëdheut, është Amanet për brezat!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Trump niset për në Kuvendin Kombëtar të republikanëve në Milwaukee

Trump niset për në Kuvendin Kombëtar të republikanëve në Milwaukee