Erdogan do të takohet nesër me Presidentin e Azerbajxhanit

Erdogan do të takohet nesër me Presidentin e Azerbajxhanit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet të hënën me homologun e tij Ilham Aliyev në enklavën e Azerbajxhanit të Nakhçivanit, tha të dielën presidenca turke.

Takimi pason një ofensivë rrufe të Azerbajxhanit, e cila rimori enklavën separatiste të Nagorno-Karabakut, e populluar kryesisht nga armenë etnikë.

Presidenti turk ka shprehur vazhdimisht mbështetjen e tij për ushtrinë e Azerbajxhanit këtë javë, raporton revista amerikane Barrons.

Azerbajxhani mbajti të enjten një raund të parë bisedimesh "riintegrimi" me rebelët etnikë armenë pasi ata ranë dakord të dorëzonin armët përballë sulmit ushtarak njëditor.

Disa ekspertë besojnë se Azerbajxhani tani mund të kërkojë të nxisë avantazhin e tij dhe të nisë operacione në Armeninë jugore për të krijuar vazhdimësi territoriale me enklavën e Nakhçivanit.

Aleatët e Turqisë dhe Azerbajxhanit kishin deklaruar në qershor se ata donin të shtonin përpjekjet për të hapur një korridor tokësor që lidh Turqinë me territorin kryesor të Azerbajxhanit nëpërmjet Nakhçivanit dhe Armenisë, një projekt i gjatë dhe kompleks.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale