Erdogan humb zyrtarisht Stambollin por nuk pajtohet: Duam zgjedhje të reja në qytet

Këtë të mërkurë kandidati i Aleancës Nacionale nga Partia Popullore Republikane (CHP), Ekrem Imamoglu  është emëruar zyrtarisht si kryetar i Bashkisë së Stambollit që njihet si qyteti më i madh i Turqisë.

Por edhe pse  Aleanca Nacionale nga Partia Popullore Republikane ka fituar zgjedhjet me rezultat 48.79% kundrejt 48.51% të votava të marra nga Partia e Erdoganit AK Parti, duket se këta të fundit nuk do të bien dakort për humbjen e Stambollit. Ky qytete njihet si bastioni i Presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe partia e tij po kërkon me këmbëngulje zgjedhje të reja në Stamboll.

Duke pretenduar "parregullsi të organizuara", partia AKP ka kundërshtuar   rezultatet e zgjedhjeve të 31 marsit.

"Ka një parregullsi të qartë dhe të organizuar gjithastu edhe mashtrim në zgjedhje", tha nënkryetari i AKP Ali İhsan Yavuz.

"Ekziston vetëm një organ për të pastruar pyetjet, është Këshilli i Lartë i Zgjedhjeve, vendimet e tyre janë të detyrueshme për të gjithë ne." ka shtuar më pas ai.

Nga ana tjetër ka reaguar edhe kryetari i eëruar i Stambollit, Imamoglu.

"Nuk është një problem i vogël në proces," tha kandidati i CHP, Ekrem İmamoglu. "Para zgjedhjeve, ata thanë se Turqia ka sistemin zgjedhor më të besueshëm në botë dhe sot ata bërtasin" ka parregullsi ", shtoi më pas ai.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur