Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia do të ndajë rrugët me Bashkimin Evropian

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia do të ndajë rrugët me Bashkimin Evropian

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën,16 Shtator 2023, se Ankaraja mund të "ndajë rrugët" me Bashkimin Evropian nëse është e nevojshme.

Ai e bëri të ditur gjatë një konference përballë gazetarëve në pyetjen e bërë për përmbajtjen e një raporti të Parlamentit Evropian për Turqinë.

Në raportin e miratuar në fillim të kësaj jave, shkruhej se procesi i pranimit të Turqisë me bllokun 27-anëtarësh nuk mund të rifillojë në rrethanat aktuale dhe bëri thirrje që BE të eksplorojë "një kornizë paralele dhe realiste" për lidhjet e saj me Ankaranë, raporton Reuters.

Turqia ka qenë një kandidat zyrtar për t'u bashkuar me BE për 24 vite, por bisedimet e pranimit kanë ngecur vitet e fundit për shqetësimet e bllokut për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe respektimin e shtetit të së drejtës.

"BE po përpiqet të shkëputet nga Turqia. Ne do të bëjmë vlerësimet tona ndaj këtyre zhvillimeve dhe nëse është e nevojshme, mund të ndahemi me BE-në”, u tha Erdogan gazetarëve përpara një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara. 

Ministria e Jashtme e Turqisë tha në fillim të kësaj jave se raporti i Parlamentit Evropian përmban pretendime dhe paragjykime të pabaza dhe mori një qasje "të cekët dhe jovizionare" ndaj lidhjeve të vendit me BE-në.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset