Erërat e forta dhe tornadot ‘godasin’ sërish SHBA! 7 viktima në Xhorxhia dhe Alabama, dhjetëra mijëra banorë pa energji elektrike

Erërat e forta dhe tornadot ‘godasin’ sërish SHBA! 7 viktima në Xhorxhia dhe Alabama, dhjetëra mijëra banorë pa energji elektrike

Disa nga dëmet e motit të keq në SHBA

SHBA- Erëra të forta dhe tornado ka përfshirë sërish të gjithë jugun e Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke shkaktuar 7 viktima. Stuhitë masive u panë më së shumti në Xhorxhia dhe Alabama ku erërat e forta dëmtuan ndërtesa dhe arriti të hedhë makina nëpër rrugët e qytetit në qendër të Selmës.

Sipas autoriteteve të cilat janë në terren për të raportuar dhe për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve, stuhitë dhe moti i pa kontrolluar mund të ketë shkaktuar edhe viktima të tjera dhe se janë në kërkim të të dëmtuarve nga kjo fatkeqësi natyrore.

Pasi stuhia filloi të qetësohej natën e së enjtes, dhjetëra mijëra banorë ishin pa energji elektrike në të dy shtetet. Në Selma, një qytet i skalitur në historinë e lëvizjes për të drejtat civile, këshilli i qytetit përdori dritat nga celularët ndërsa ata mbanin një takim në trotuar për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme.

Në Xhorxhia, një pasagjer vdiq kur një pemë ra mbi një automjet në Jackson.  Zyrtarët në Griffin, në jug të Atlantës, u thanë mediave lokale se shumë njerëz ishin bllokuar brenda një kompleksi apartamentesh pasi pemët ranë mbi godinë. Një dyqan Hobby Lobby në qytet humbi pjesërisht çatinë e tij, ndërsa diku tjetër në qytet zjarrfikësit prenë një burrë i cili ishte fiksuar për orë të tëra nën një pemë që ra në shtëpinë e tij. Qyteti vendosi një shtetrrethim nga ora 22:00 e së enjtes deri në 6 të mëngjesit të së premtes. Në mbarë vendin, pati 33 raporte të veçanta tornadosh nga Shërbimi Kombëtar i Motit të enjten dhe Misisipi, Alabama, Xhorxhia, Tenesi, Kentaki, Karolina e Jugut dhe Karolina e Veriut panë të gjitha paralajmërime për tornado për një kohë. Raportet për tornado nuk janë konfirmuar ende dhe disa prej tyre më vonë mund të klasifikohen si dëme nga era pasi të bëhen vlerësimet në ditët në vijim.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

KQZ miraton listat e kandidatëve për këshillat bashkiakë të 4 partive politike! Ja bashkitë për të cilat kandidojnë

KQZ miraton listat e kandidatëve për këshillat bashkiakë të 4 partive politike! Ja bashkitë për të cilat kandidojnë