POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Erion Braçe kronologji 'partisë së krimit': U rrit përmes dhunës

Erion Brace

Zëvëndës kryeministri, Erion Braçe ka ndërtuar përmes kritikave një kronologji të krijimit të opozitës që nga zanafilla e saj e deri në ditët e sotme. Ai ka sjellë në vëmendje ngjarje politike të këtyre viteve që kanë për autor pikërisht Partinë Demokratike dhe sipas tij janë ushtruar vetëm përmes dhunës.

"DHUNA ESHTE 
E VETMJA MUNDESI E KETYRE!
Pertej Dhunës nuk ka asgje,
as jetë, as frymë.

MENDJA ESHTE 
E MUNGUARA E MADHE;
TE MENDUARIT NUK EGZISTON TEK TA!
Nje Parti qe qysh 3 vjec,
nuk konkuroi dot me, u dorezua dhe,
shpertheu ne dhune mbi te ndryshmin, kundershtarin politik;
E mbylli ne burg, ndryshe nuk e mundte dot kerkund!
Ne mendim se pari!
Nje Parti qe qysh kater vjec,
me dhune, perzuri nga sistemi politik
te drejten e zgjedhjes me vote,
duke i mohuar gjithkujt nje prej lirive themelore te njeriut dhe politike.
Nje Parti qe qysh 6 vjec,
dy here brenda vitit, vrau zgjedhjet dhe,
me dhune ktheu ne farse demokracine,
konkurimin politik.
Imagjinoni,
me kundershtarin ne burg, 
izoluar e dhunuar barbarisht,
nuk kishte as mendje e as ide,
te bindte njerezit ta zgjidhnin

Me dhunë varrosi zgjedhjet!
Nje Parti qe 8 vjec,
serisht nuk u rrit hic nga mendja,
mbeti tek dhuna dhe kujtoi se e morri me dhune pushtetin, pa vota,
me dhunen e Kallashnikovit, Antitankut,
Tankut vete.
Nje parti qe u be 9, 10, 11, 12 vjec e me shume dhe kurre nuk hoqi dore nga dhuna per nje arsye te thjeshte:
Kishte hequr dore nga te menduarit.
Nje Parti qe 19 vjec,
riktheu me dhune rrugacesh, banditesh e shteti, edhe nje here, demokracine ne farse, vec pak vite pasi ishte rikthyer ne pushtet!

Nje Parti qe 21 vjec, nuk duroi dot me,
e ngriti dhunen ne nivelin fashist kur

PUSHKATOI publikisht 4 kundershtare paqesore ne mes te bulevardit.
Nje Parti qe nuk e ndali dhunen edhe pas kesaj, vodhi edhe nje here zgjedhje me kriminele ne qendra votimi e kriminele ne gjykatat e saj te zeza.
Nje Parti qe 23 vjec u shporr nga pushteti, mu sic e meritonte e qe,
qe nga ajo dite kur qau nga frika,
i eshte rikthyer perseri dhunes!
Troc,
NJE PARTI QE 
DHUNEN NDAJ TE NDRYSHMIT E POPULLIT E KA GJYMTYRE!
Nuk ka mendje, por e ka kete gjymtyre,
horizontalisht-nga me rrugaci tek me i miri prej tyre, ai qe shkruan libra!
Kur Mendja nuk eshte,
Barbaria puthet me dhunen gjymtyre!
Shqiptare Refuzojeni dhunën

Dhuna ndaj individit e prones publike e private, eshte barbari,
nuk eshte qeveri, qeverisje
menyre jetese
Lerini vetem me dhunen!
LERINI VETEM ME LIGJIN!
Nga sot!'

m.v.
Komento

Komente

  • Hinglateri: 15/02/2019 21:26

    Parti e rritur ne glasa pulash

    Përgjigju