Estonia dëbon diplomatin rus për 'minim të sigurisë' dhe 'përhapje propagande'

Estonia dëbon diplomatin rus për 'minim të sigurisë' dhe 'përhapje propagande'

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Estonisë, Urmas Reinsalu

1679656716_Capture.JPG

Estonia ka dëbuar një diplomat rus që punonte në ambasadën e Moskës në Talin, thanë zyrtarët.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Estonisë tha se kishte vendosur se diplomati po "përhapte propagandë" që justifikon veprimin ushtarak të Rusisë.

“Diplomati në fjalë ka qenë i angazhuar në minimin e drejtpërdrejtë dhe aktiv të sigurisë dhe rendit kushtetues të Estonisë, duke përhapur propagandë që justifikon veprimet ushtarake të Rusisë dhe duke shkaktuar përçarje në shoqërinë estoneze”, thuhet në deklaratë.

Personi në fjalë është urdhëruar të largohet nga Estonia deri më 29 mars, shtoi ministria.REL


Lajmi kryesor:

Biden: Kina nuk ka dërguar armë në Rusi! Mister helmimi i kundërshtares së Putin! Ministri ukrainas ngre alarmin për centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Siguria ushqimore, drejtoresha e AKU-së: Bëhen monitorime! Këtë sezon kemi në fokus produktet me origjinë shtazore, duam t’i hapim rrugë eksportit të qumështit në BE

Siguria ushqimore, drejtoresha e AKU-së: Bëhen monitorime! Këtë sezon kemi në fokus produktet me origjinë shtazore, duam t’i hapim rrugë eksportit të qumështit në BE