Biden: Kina nuk ka dërguar armë në Rusi! Mister helmimi i kundërshtares së Putin! Ministri ukrainas ngre alarmin për centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s

Presidenti i SHBA, Joe Biden thotë me bindjen se Kina nuk ka furnizuar me armë Rusinë, ndonëse duket se e ka mbështetur se nuk e ka sanksionuar për pushtimin në Ukrainë. Ndërkohë, mister mbetet helmimi i Elvira Vikhareva, një politikane e opozitës ruse, e cilësuar ndryshe si kundërshtare e presidentit rus Vladimir Putin. Mediat e huaja raportojnë se në testet që kreu rezultoi se ishte helmuar me dikrokat kaliumi, një subastancë toksike që mund të shkaktojë djegie të rënda të gojës, fytit dhe stomakut, duke çuar në vdekje.

Nga ana tjetër, Ministri i Mbrojtjes së Mjedisit dhe Burimeve Natyrore të Ukrainës, Ruslan Strilets, në një postim në Facebook ka ngritur alarmin për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia-s pranë të cilit vazhdimisht rusët po kryejnë bombardime.

“Pas rënies së ujit nga rezervuari Kakhovka, ekziston rreziku i dështimit të ftohjes në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë. Kjo mund të nënkuptojë një skenar të mundshëm të Fukushimës në mes të kontinentit evropian për shkak të Rusisë”- u shpreh ministri ukrainas.

Tragjedia e Fukushimas ku humbën jetën 19 mijë njerëz në Japoni, ndodhi si pasojë e shpërthimit të centralit bërthamor 13 vite më parë.

Ndërkohë më herët, kryeministri i Francës Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni, në takimin e mbajtur në Bruksel në Këshillin Evropian, "riafirmuan vendosmërinë e tyre për të mbështetur Ukrainën përballë agresionit rus dhe mirëpritën marrëveshjen e arritur për furnizimin e ukrainasve me municion dhe raketa që u nevojiten.’.

Ndërkohë trupat ruse bombarduan katër komunitete në Sumy Oblast (Novoslobidske, Bilopillia, Velyka Pysarivka dhe Hlukhiv). Kjo është raportuar nga Kyiv Independent duke cituar administratën rajonale të rajonit Sumy. Nuk raportohet për viktima apo dëme.

Sumy, i cili kufizohet me Rusinë në verilindje, është bombarduar çdo ditë nga rusët që kur ushtria ukrainase e çliroi atë në prill 2022.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
OKB-ja akuzon Kievin dhe Moskën: Po bëjnë ekzekutime të robërve të luftës

1679694830_152540UKR20230324ukrainerussiawarAP1679669719850.jpg

Kombet e Bashkuara kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” nga ato që i përshkruan si ‘ekzekutime të robërve të luftës’ të kryera nga forcat ruse dhe ukrainase në fushën e betejës.

Kryetarja e Misionit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner, tha se organizata e saj kishte dokumentuar vrasje, shpesh në fushën e betejës, nga të dyja palët në muajt e fundit.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për ekzekutimin e përmbledhur të deri në 25 robërve rusë të luftës dhe personave ‘hors de combat’ (persona që nuk kryejnë dot detyrat e tyre luftarake) nga forcat e armatosura ukrainase, të cilat ne i kemi dokumentuar. Kjo shpesh kryhej menjëherë pas kapjes në fushën e betejës. Ndërsa ne jemi në dijeni të hetimeve të vazhdueshme nga autoritetet ukrainase në pesë raste që përfshijnë 22 viktima, por nuk dimë nëse ka nisur ndonjë ndjekje penale”, tha Bogner në një konferencë për shtyp në Kiev.

Ora 22:41
Biden: Kina nuk i ka dhënë armë Rusisë

1677305753_joebien.PNG

"Kina mbështeti Rusinë, por deri më tani nuk ka furnizuar me armë Moskën". Kështu tha presidenti i SHBA Joe Biden në një konferencë të përbashkët shtypi në Otava me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Ora 20:16
Helmohet politikania e opoziës ruse, testet treguan substancën kancerogjene që konsumoi disa muaj më parë

1679685543_94867d91666767905300elviravikhereva001.jpg

Elvira Vikhareva, politikania e opozitës ruse u helmua me metale të rënda si kripëra. Kjo u raportua në faqen Meduza, që shkruan për rezultatet e testeve që kreu politikania pasi filloi të shfaqte simptoma. Sipas faqes, në gjakun e Vikharevës u gjet dikromat kaliumi, një substancë shumë toksike dhe kancerogjene. Gëlltitja e tij nga goja ndodh aksidentalisht, ose me vetëdije me qëllim vetëvrasjeje.  Helmimi daton disa muaj më parë.

Opozita politike u tha gazetarëve se i vunë re simptomat në fund të nëntorit dhe fillim të dhjetorit dhe më pas në fillim të shkurtit. Simptomat përfshinin dhimbje të forta stomaku, rritje të rrahjeve të zemrës, mpirje në gjymtyrë, spazma muskulore, gjendje të fikëti dhe rënie të flokëve. 

Vikhareva nuk e ka treguar fytyrën e saj në intervistat e transmetuara drejtpërdrejt në muajt e fundit. Kjo thuhet se ishte për shkak se efektet e helmimit patën një ndikim të madh në pamjen e saj.

Ora 18:27
Ministri ukrainas ngre alarmin: Centrali bërthamor i Zaporizhzhia-s rrezikon skenarin e Fukushimas për shkak të Rusisë

1662215987_Screenshot4.jpg

Ministri i Mbrojtjes së Mjedisit dhe Burimeve Natyrore të Ukrainës, Ruslan Strilets, në një postim në Facebook ka ngritur alarmin për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia-s.

“Pas rënies së ujit nga rezervuari Kakhovka, ekziston rreziku i dështimit të ftohjes në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë. Kjo mund të nënkuptojë një skenar të mundshëm të Fukushimës në mes të kontinentit evropian për shkak të Rusisë”- u shpreh ministri ukrainas.

Sipas ministrit, gati 5 milionë ukrainas nuk kanë akses në ujë të pijshëm dhe 70% e popullsisë mund të mbetet pa këtë burim për shkak të bombardimeve ruse.

Ora 18:17
Gjenerali i lartë ukrainas: Forcat ruse janë dobësuar në Bakhmut, mund të organizojmë një kundërofensivë

Forcat ruse janë dobësuar në Bakhmut dhe së shpejti mund të nisë një kundërofensivë ukrainase. Kështu u shpreh një nga gjeneralët më të lartë të Kievit, duke rritur mundësinë e një kthese të pamundur në qytetin e rrethuar.

Oleksandr Syrskyi, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, tha në kanalin e tij Telegram të enjten se "rusët po humbasin forca të konsiderueshme në Bakhmut dhe po u mbarojnë energjitë".

"Shumë shpejt, ne do të përfitojmë nga kjo mundësi, siç bëmë në të kaluarën pranë Kievit, Kharkiv, Balakliya dhe Kupyansk," tha ai.

Komentet e tij vijnë disa ditë pasi presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky bëri një udhëtim të befasishëm në vijën e parë të rajonit të Donetsk dhe do të ngrejë shpresat në Perëndim se vendimi i diskutueshëm i Kievit për të mbajtur trupat në Bakhmut do të japë dividentë.

Ora 17:35
SHBA sanksionon aeroplanin luksoz të Lukashenkos! Kosto për shtypjen e demokracisë në Bjellorusi

Në sanksionet e fundit financiare dhe diplomatike, SHBA po ndjek kompanitë dhe individët e përfshirë në goditjen kundër lëvizjes pro-demokratike të Bjellorusisë dhe përfshirjen e regjimit ekzistues në pushtimin rus të Ukrainës.

Administrata Biden sanksionoi të premten "avionin luksoz" personal të presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko.

“Regjimi i Lukanshekos mbështetet në ndërmarrjet shtetërore dhe zyrtarët kryesorë për të gjeneruar të ardhura të konsiderueshme që mundësojnë akte shtypëse kundër popullit bjellorus," tha në një deklaratë nënsekretari i Thesarit Brian Nelson, një zyrtar i lartë i sanksioneve të SHBA.

Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të imponuar kosto ndaj regjimit të Lukashenkos për shtypjen e demokracisë dhe mbështetjen për luftën e Putinit, shtohet në deklaratë.

Individë dhe subjekte të tjera që përballen me sanksione:

Dy kompani, Kompania e hapur aksionare Bjelloruse Automobile Factory dhe Open Joint Stock Company Minsk Automobile Plant, dhe të dy drejtorët e tyre për mbështetjen dhe gjenerimin e të ardhurave për qeverinë bjelloruse.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë dhe shtatë anëtarët e tij të rinj për rolin e tyre në "ndalimin e kandidatëve të opozitës, mohimin e aksesit te vëzhguesit e sondazheve dhe certifikimin e numërimit të pasaktë të votave" në zgjedhjet mashtruese të vitit 2020.

Departamenti Amerikan i Shtetit po lëshon gjithashtu kufizime vizash për 14 individë të tjerë, duke përfshirë zyrtarë të regjimit. Aeroplani i Lukashenkos, EW-001PA, është një Boeing 737 i përdorur nga drejtuesi bjellorus dhe familja e tij për udhëtime ndërkombëtare.

Ora 15:37
Vendim i Vladimir Putin, Rusia rrit prodhimin e bombarduesve strategjikë

Fabrika e Ndërtimit të Avionëve Kazan pretendon se po rrit prodhimin e versionit të modernizuar të bombarduesve strategjikë Tu-160M, sipas deklaratës së publikuar të premten nga korporata industriale shtetërore ruse Rostec.

“Fabrika po prodhon raketa të përmirësuara strategjike Tu-160M. Vendimi për të rifilluar prodhimin e tyre u mor nga Presidenti i Rusisë. Avionët e përditësuar kanë zgjeruar ndjeshëm aftësitë luftarake, ata kanë një potencial të konsiderueshëm”, thuhet në deklaratë. “Zhvillimi i mëtejshëm i platformës do të bëjë të mundur përdorimin e saj për lloje të reja armësh, përfshirë ato të avancuara”.

Ora 14:23
Peskov: SHBA-ja ndërhyn në punët e brendshme të Bjellorusisë

1679664207_1385759.jpg

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka reaguar lidhur me synimin e Uashingtonit për të caktuar një të dërguar special për të komunikuar me forcat opozitare në Minsk. Kjo është bërë e ditur nga agjencia Tass .

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të ndërhyjnë drejtpërdrejt dhe tërthorazi në punët e brendshme të vendeve të ndryshme, përfshirë Bjellorusinë”.

Ora 12:30
Rusia do të përdorë "çdo armë" për të ndaluar Ukrainën të marrë Krimenë

Çdo përpjekje ukrainase për të marrë gadishullin e Krimesë do të ishte bazë për Rusinë që të përdorte  "çdo armë" kundër Kievit si përgjigje, ka thënë ish-presidenti rus Dmitry Medvedev sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Duke folur për luftën sot, Medvedev tha gjithashtu se Rusia nuk po planifikonte të hynte në një konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n dhe përsëriti retorikën se Kremlini ishte i interesuar të zgjidhte krizën e Ukrainës përmes bisedimeve.

Në fillim të kësaj jave, z. Medvedev, i cili aktualisht është zëvendës-sekretar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha në komentet video për gazetarët se marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin kishin arritur në fund të të gjitha kohërave.I pyetur nëse kërcënimi i një konflikti bërthamor ishte zbutur, ai pohoi se ai "ishte rritur".

Çfarë ndodhi në Krime?

Në vitin 2014, Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë pas një referendumi të diskutueshëm dhe të refuzuar ndërkombëtarisht. Në vitin 2014, Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë pas një referendumi të diskutueshëm dhe të refuzuar ndërkombëtarisht.

Presidenti Vladimir Putin këmbënguli se Rusia aneksonte Krimenë për të mbrojtur rusët etnikë nga "ekstremistët e ekstremit të djathtë".Krimea fillimisht ishte pjesë e Perandorisë Ruse, por në vitin 1954 udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi transferoi gadishullin e Krimesë në Ukrainë.Presidenti Vladimir Putin këmbënguli se Rusia aneksonte Krimenë për të mbrojtur rusët etnikë nga "ekstremistët e ekstremit të djathtë".Krimea fillimisht ishte pjesë e Perandorisë Ruse, por në vitin 1954 udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi transferoi gadishullin e Krimesë në Ukrainë. REL

Ora 12:13
Estonia dëbon diplomatin rus për 'minim të sigurisë' dhe 'përhapje propagande'

1679656716_Capture.JPG

Estonia ka dëbuar një diplomat rus që punonte në ambasadën e Moskës në Talin, thanë zyrtarët.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Estonisë tha se kishte vendosur se diplomati po "përhapte propagandë" që justifikon veprimin ushtarak të Rusisë.

“Diplomati në fjalë ka qenë i angazhuar në minimin e drejtpërdrejtë dhe aktiv të sigurisë dhe rendit kushtetues të Estonisë, duke përhapur propagandë që justifikon veprimet ushtarake të Rusisë dhe duke shkaktuar përçarje në shoqërinë estoneze”, thuhet në deklaratë.

Personi në fjalë është urdhëruar të largohet nga Estonia deri më 29 mars, shtoi ministria.REL

Ora 07:31
Rusët sulmojnë 4 komunitete në rajonin e Sumy

1679386872_lufte.JPG

Trupat ruse bombarduan katër komunitete në Sumy Oblast (Novoslobidske, Bilopillia, Velyka Pysarivka dhe Hlukhiv). Kjo është raportuar nga Kyiv Independent duke cituar administratën rajonale të rajonit Sumy. Nuk raportohet për viktima apo dëme. Sumy, i cili kufizohet me Rusinë në verilindje, është bombarduar çdo ditë nga rusët që kur ushtria ukrainase e çliroi atë në prill 2022.

Ora 07:26
Medvedev: Plumbat e uraniumit do të hapnin kutinë e Pandorës

1679307294_140122184610amandmitrymedvedev.jpg

"Ukraina duhet të peshojë pasojat e përdorimit të predhave të uraniumit" të furnizuara nga Perëndimi dhe të vendosë nëse dëshiron të "hapë kutinë e Pandorës". Kështu tha zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit Rus Dmitry Medvedev tha në një intervistë për mediat ruse dhe përdoruesit e VKontakte, sipas raporteve të TASS.

“Unë mendoj se për momentin njerëzit që mbeten ende në shtetin e Ukrainës duhet të mendojnë nëse duan të përdoren armë të tilla. Janë ata që po hapin kutinë e Pandorës. Janë ata që e bëjnë këtë, jo anasjelltas”, tha ai. Më pas, Medvedev e përcaktoi si "të papërshtatshme të flitet për kohën e përfundimit të operacionit special, pasi ky vlerësim mund të jepej vetëm nga presidenti rus Vladimir Putin".

M.Q.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)