EURO 2020/ Gjermania 'e dënuar' të mposhtë Portugalinë, Spanja kërkon fitoren e parë! Franca mund të kualifikohet

Euro 2020 mbyll sot ndeshjet e dyta në grupe dhe në fushë zbresin emrat e mëdhenj. Gjermanisë e Spanjës nuk u lejohen më asnjë hap fals dhe janë të detyruara të fitojnë. Gjermanët do ta kenë më të vështirë misionin kur të përballen në Mynih në shtëpinë e tyre me Portugalinë në orën 18:00.

Humbja në sfidën e parë ndaj Francës e bën një detyrë shtëpie fitoren por përballë janë kampionët e Europës në fuqi.Trajneri Joachim Loeë nuk pritet të bëjë ndryshime në formacion dhe është i bindur se skuadra e tij mund ta kthejë situatën në favor pavarësisht se i vlerëson shumë kundërshtarët. Lajm i mirë është se Ronaldo nuk ka shënuar asnjë gol në katër përballjet ndaj Gjermanisë por në nivel klubesh portierit Neuer i ka shënuar 9 herë. Nëse nuk do që të eliminohet që në grup ashtu si Botërorin e kaluar Gjermania sot duhet të fitojë.

Portugalia pas fitores ndaj Hungarisë në ndeshjen e parë me një tjetër trepikësh kalon në 1/8. Trajneri Santos e quan çmenduri që skuadra e tij të shihet favorite ndaj Gjermanisë. Edhe tek luzitanët do t’i besohet të njëjtëve futbollistëve që fituan sfidën e parë me repartin e sulmit të përbërë nga Jota,Bruno Fernandes,Silva dhe Ronaldo.

Në mbrëmje Spanja pret Poloninë në Seville me objektivin e vetëm fitoren pas barazimit në ndeshjen e parë.Trajneri Luis Enrique ka thënë në konferencë se do të luajë Morata dhe 10 të tjerë duke konfirmuar sulmuesin si titullar. Po ashtu nga minuta e parë mund ta nisin edhe Thiago e Moreno.Spanja i ka fituar 8 nga 10 sfidat e luajtura kundër Polonisë.

Edhe në kampin e polakëve kërkojnë që sonte të bëjnë më mirë se në ndeshjen e parë. Sytë janë drejtuar tek sulmuesi Leëandoëski. Trajneri i Polonisë Paulo Sousa e pranon që skuadra është në një moment të vështirë por ka cilësi dhe grinte për të reaguar dhe sipas tij do e bëjë këtë gjë që ndaj “furive të kuqe”./Përgatiti Andi Kapxhiu

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Ke folur në telefon me njërin që ka vrarë', Lorenc Vangjeli i kujton Bardhit vrasjen e Pjerin Xhuvanit, deputeti i PD: Kush je ti që akuzon, po gënjen