Euro 2024/ Franca i shënon dy herë Irlandës, Holanda mposht Greqinë! Hungaria 'tërbon' serbët në Beograd

Mbrëmjen e së enjtes u zhvilluan disa nga ndeshjet e radhës për kualifikueset e Europianit 2024 në disa grupe. Kombëtarja shqiptare barazoi 1-1 me Çekinë në Pragë, ndërsa po për grupin E Polonia fitoi 2-0 kundër Ishujve Faroe.

Nga ana tjetër, Franca mundi në Paris 2-0 Irlandën për grupin B. Në "Parkun e Princave" shënuan Tchouameni dhe Marcus Thuram, për t'i dhënë tri pikë djemve të Deschamps, që pas pesë ndeshjeve kryesojnë grupin me pikë të plota, 15. Për t'u evidentuar dëmtimi i Giroud, që la ndeshjen pas vetëm 26 minutave lojë.

Në "Philips Stadium" në Eindhoven, Holanda u imponua dhe fitoi 3-0 kundër Greqisë po në grupin B. Të besuarit e Koeman ishin më të mirë në fushë, teksa shënuan tre gola në pjesën e parë. De Roon, Gakpo dhe Ueghorst i dhanë pikët e plota "Tulipanëve", që ngjiten në vendin e dytë me gjashtë pikë.

Në Beograd, Serbia humbi 1-2 nga Hungaria. Edhe pse kaluan të parët në avantazh me autogolin e Szalai, serbët nuk mundën të merrnin qoftë edhe një pikë në shtëpi. Përmbysja e hungarezëve të Rossit erdhi qysh në pjesën e parë me golat e Vargës dhe Orban. Me dhjetë pikë pas katër ndeshjeve, Hungaria merr vendin e parë në grupin G, duke lënë pas Serbinë me shtatë pikë dhe Malin e Zi me pesë pikë.

Rezultatet

S.DH/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve