DIREKT, Euro 2024/ Turqia bën surprizën, i shënon Holandës pas 35 minutash! Pjesa e parë në Berlin mbyllet 0-1

Moment nga ndeshja

BERLIN - Holanda dhe Turqia po luajnë sot në 'Olimpiastadion' për çerekfinalen e fundit në Euro 2024 duke nisur nga ora 21:00. Fituesi i sfidës do përballet me Anglinë në gjysmëfinale, teksa pritet një ndeshje e fortë për vetë lojën që kanë dhuruar skuadrat në këtë event.

Kjo është ndeshja e 15-të mes tyre në histori, me peshoren "që anon" nga ana e "Tulipanëve". Gjashtë herë ka fituar Holanda, katër herë Turqia dhe katër herë skuadrat janë ndarë në barazim.

Trajnerët Ronald Koeman dhe Vincenzo Montella kanë zbardhur titullarët, ndërsa gjykon francezi Clement Turpin.

Formacionet zyrtare:

Holanda: Verbruggen, Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake, Schouten, Simons, Reijnders, Berwwijn, Depay, Gakpo.

Turqia: Gonuk, Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu, Ozcan, Ayhan, Calhanoglu, Yilmaz, Yildiz, Guler.

Arrestohet Beqaj, po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën e korrupsionit?

×

Ndali gjuajtjen vendimtare, si Pickford kuptoi krahun e penalltivë të Zvicrës! I shënoi në shishen e ujit