Euro vijon të zhvlerësohet, eksportuesit shqetësohen për fitimin

Euro vijon të zhvlerësohet, eksportuesit shqetësohen për fitimin

Foto ilustruese

Euro ka vijuar tendencën rënëse edhe gjatë ditës së djeshme, teksa, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 127.72 lekë, me një tkurrje prej 0.2 lekë me bazë ditore, pas rënies me 0.8 lekë ditën e mëparshme. Ky është një tjetër rekord i ulët i 10 viteve të fundit, në nivelin më të ulët që nga shkurti i vitit 2009.

Eksportuesit janë humbësit e mëdhenj të rënies galopante të euros në tregun tonë valutor, por jo të vetëm. Janë edhe ata që euron e përdorin në jetën e tyre të përditshme. Pak ditë më parë, Qendra Shqiptare e Eksporteve argumentoi se ekonomia jonë po humbet rreth 14 miliardë lekë nga dobësimi i euros. Ndërsa kjo çështje është shndërruar në debatin kryesor të ekonomisë, lidhur me faktorët që po e ndikojnë një situatë të tillë, fasonistët hedhin dyshime për politika të qëllimshme.

Gjergji Gjika, kryetar i Dhomës së Fasonistëve deklaron se institucionet shtetërore duhet të ndërhyjnë për të mbrojtur shumicën e shqiptarëve, të cilët janë përdorues të euros. “Është rasti tipik, kur shteti duhet të ndërhyjë urgjentisht me politika monetare, pse jo edhe financiare për të mbrojtur shtetasit e vet, që janë përdorues masivë të monedhave të forta. Është rasti të kujtoj që gjysma e kombit shqiptar kanë Euron monedhë zyrtare (Kosova). Gjysma e gjysmës tjetër (Shqipëria) është përsëri jashtë si emigrantë në shtete, ku në mos përdoret Euro, përdoren monedha të tjera të forta, si dollari, paundi etj”, shprehet Gjika.

Kreu i fasonistëve e konsideron të qëllimshme goditjen e euros për të favorizuar persona të caktuar në dëm të shumicës dhe ekonomisë kombëtare. “Me një matematikë të thjeshtë, nga politika monetare e zhvlerësimit artificial të euros dëmtohen direkt 75% e shqiptarëve. Pyetja që shtrohet është: Për 25% të shqiptarëve bëhet kjo politikë? Pastaj pyetja bëhet akoma më e nxehtë: Kush është ky 25%? Personalisht mendoj që është një lojë e rrezikshme (loja me euron), me pasoja shumë të rënda për ekonominë dhe shqiptarët. Problemi i tjetër i madh serioz i kësaj është që ky dëmtim do të jetë i pamundur të rikuperohet për një kohë të shkurtër”, shprehet Gjika.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbër: 04/05/2018 09:10

    Per qfar arsye shqetsim, e po te ishte e kundërta ? Ne kemi lekun dhe jo € apo jo ?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Shqiptarët në Europë! Më shumë se kurrë pjesë e Champions, Europa dhe Conference League

Shqiptarët në Europë! Më shumë se kurrë pjesë e Champions, Europa dhe Conference League