EUROPA LEAGUE/ Juventus kalon në gjysmëfinale, Maguire eliminon Manchester United! Kualifikohet Leverkusen dhe Roma (GOLAT)

Europa League zhvilloi ndeshjet e kthimit në fazën çerekfinale. Më tej për në gjysmëfinale kanë marrë biletat Bayer Leverkusen, Sevilla, Roma dhe Juventus. Në takimet e kthimit, Sporting Lisbone barazoi 1-1 me Juventus, teksa "Zonja" kaloi më tej falë fitores 1-0 në ndeshjen e parë. Bayer Leverkusen fitoi 1-4 me Royale Union, ndërsa Sevilla mundi 3-0 Manchester United, kjo edhe falë gafës në minutat e para të Maguire. Te Sevilla golat u shënuan nga En Nesyri (dopietë) dhe Bade. Roma dhe Feyenoord mbyllën 2-1 ndeshjen në 90 minuta dhe pas shtesës vendasit shënuan edhe dy herë për rezultatin 4-1.

Në "Estadio Jose Alvalade" në Lisbonë, Sportingu barazoi 1-1 me Juventusin. Falë fitores 1-0 në ndeshjen e parë, Juvja kalon në gjysmëfinale dhe gjen Sevillan. Ndeshja u hap nga goli i Rabiot në minutën e nëntë, teksa barazoi Eduards në minutën e 20-të nga pika e bardhë e penalltisë, pas gabimit të Rabiot.

Europa League - Ndeshjet gjysmëfinale:

Ndeshjet e para 11 maj, ndeshjet e kthimit 18 maj

Juventus - Sevilla

Leverkusen - Roma

Ora 23:06
VIDEO/ Barazim i ëmbël në Portugali, Rabiot 'engjëll dhe djall'! Juventusi kualifikohet në gjysmëfinale