Europol operacion në 27 vende, përfshi edhe Shqipërinë! Mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në internet që shisnin produkte false dhe përmbajtje pirate

Europol operacion në 27 vende, përfshi edhe Shqipërinë! Mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në internet që shisnin produkte false dhe përmbajtje pirate

Produkte të sekuestruara

Agjencitë e zbatimit të ligjit në 27 vende, kanë zhvilluar në Operacion të koordinuar edhe nga Europol për të mbyllur faqet e internetit që ofrojnë mallra të falsifikuara ose të përfshira për piraterinë në internet. Mes shteteve ku janë mbyllur faqe online që shisnin produkte të falsifikuar është edhe Shqipëria. Në total janë mbyllur 12 mijë e 500 faqe.

Operacioni i përsëritur, i cili mbështetet nga Eurojust dhe INTERPOL, synon, heton dhe sekuestron faqet e internetit që përmbajnë një sërë përmbajtjesh të paligjshme. Çështjet kryesore vazhdojnë të jenë shkeljet e pronësisë intelektuale në markat tregtare, si dhe në përmbajtjen me të drejtë autori të disponueshme në televizionin e protokollit të internetit (IPTV) dhe shërbimet e transmetimit të filmave, platformat e ndarjes nga kolegët dhe faqet e internetit të pritjes. 

27 vendet ku u krye operacioni: Shqipëria, Belgjika, Bullgaria, Brazili, Kolumbia, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Hungaria, Irlanda, Italia, Kosova, Lituania, Malta, Moldavia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Portugalia, Rumania, Sllovenia , Spanjë, Zvicër, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara.

Agjencitë e zbatimit të ligjit në disa kontinente kanë mbyllur 12 526 faqe interneti, kanë shkëputur 32 serverë të përdorur për të shpërndarë përmbajtje të paligjshme për 2 294 kanale televizive dhe kanë mbyllur 15 dyqane online që shisnin produkte të falsifikuara në faqet e mediave sociale. Hetuesit sekuestruan 127 365 produkte të falsifikuara si rroba, ora, këpucë, aksesorë, parfume, pajisje elektronike dhe kuti telefoni me vlerë më shumë se 3.8 milionë euro. 

Gjatë operacionit, u lëshuan 10 urdhra kontrolli dhe 14 persona u ndaluan pasi u akuzuan zyrtarisht për krime të pronësisë intelektuale. Në një aksion specifik, Policia spanjolle arrestoi katër persona dhe një person u akuzua zyrtarisht. Sipas rezultateve paraprake të hetimeve, i dyshuari kryesor në këtë hetim fitonte deri në 150 mijë euro në muaj dhe kishte një jetë luksoze.

Rrjeti kriminal iu përkushtua marketingut në shkallë të gjerë dhe shpërndarjes së përmbajtjes audio-vizuale pirate në internet. Si pjesë e operacionit, policia spanjolle shkëputi 32 serverë që kishin përmbajtjen e paligjshme dhe sekuestroi para, dokumente dhe dy automjete luksoze.

Njësia Bullgare e Krimit Kibernetik hetoi një rrjet kriminal duke përdorur llogaritë dhe faqet e internetit të Facebook për të shitur rroba të falsifikuara që imitojnë marka të njohura. Në një aksion të koordinuar u kryen një sërë kontrollesh në shtëpi dhe u zbulua një punishte me makina qepëse. Autoritetet sekuestruan afishe false, etiketa të markave të njohura, artikuj pa marka, gati për t'u përpunuar, 600 artikuj të falsifikuar me vlerë 35 000 euro dhe një armë zjarri të paligjshme. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Ministri i Jashtëm ukrainas: S' mund të presim edhe 75 vjet për t'u anëtarësuar në NATO

Ministri i Jashtëm ukrainas: S' mund të presim edhe 75 vjet për t'u anëtarësuar në NATO