Evazioni në turizëm, Braçe në komisionin e Ekonomisë: 1200 euro apartamentet e luksit me qira, e pronari s’paguan taksa

TIRANE- Në Komisionin e Ekonomisë tek diskutohej rishikimi i buxhetit, Erion Braçe kërkoj një analizë për humbjet që ka buxheti nga evazioni.

Me tone të larta Braçe tha se është e papranueshme që persona që japin dhoma me qira luksi, të mos paguajnë taksa.

Referencat nuk janë zgjidhje. Vjet thelbi i turizmit ishte Saranda. Në Sarandë kemi apartamente luksi që në ditë jepen me 800 – 900 – 1000 euro dhe i keni në booking. 1200 euro në ditë. Ne të kënaqemi që ai pronari i apartamentit të merren këto para dhe nuk jemi represiv ndaj pronarit të apartamentit . Me të hedhë hi syve

Në Dhërmi një restorant ndërron tre herë tavolinat. Mendoni se duhet të rrimë të presi që ai të dalë nga biznsi i vogël për shkak të qarkullimit të tij, është turp. Kjo duket me sy. E nëjta gjë është te ndërtimi. E keni rrugës. Poshtë në jug ka një tabelë të madhe, kompania filan zotëron 1 miliradë euro pasuri të patundshme për shitje. Sa paguan ky? E keni tabelën në mes të rrugës, më vret sytë. Se e bukur. Sa paguan ky kur shet?

Qiradhëniet?
E dini që këto grumbujt e vilave që kanë sajuar këtë skemën e dhënies me ditë gjatë sezonit veror me qira për 10, 15 ditë e me radhë I keni jashtë skemës së tatimeve. I organizon administrator I grumbullit të vilave  procesin, dhe unë që jam blerës arkëtoj para që I ndaj me adminsitratorin por tatime paguaj zero. Zbrisni nga qafa e llogarasë e merrni me radhë, shikoni cfarë parash e madhe qarkullon në këtë formë. Po qeveria, shteti, buxheti cfarë merr? Merr vilën.

Shalsi: Kontrolli i informalitetit ka nevojë për instrumenta të zgjuar. Kam merakun nga informaliteti i disa restoranteve do të vazhdojë kontrolli i tatimeve që mësyjnë nga dritarja e anash, kontrolle fizike që përvecse terrorizojnë turistët nuk sjellin ndonjë gjë. Mekanizmat e monitorimit inteligjent të veprimtarimve qoftë restoranteve e hotelerieve duhet të sofistikohen.

Brace: Nuk fola për këto. Jam që sistemi I fiskalizimit që e kemi mburrur pa fund të funskionojë.  Mbi të gjitha të funksionojë analizat e të dhënave. Më rezulton se nuk bnëhen fare analizat se po të bëhej gjërat ia bëjnë MU! Po të bëhej analiza nuk do të thoshim sa evasion ka por do të kishim adresuar problemin dhe arkëtuar paratë që menaxhojnë sistemin.


Lajmi kryesor:

Evazioni në turizëm/ Hotelet deklaruan xhiro 9 herë më të ulët se realiteti! Financat: Referencat do ulin informaliteti! Braçe kundër


S.G/G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit” 

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit”