Fabrizio Bosso sjell në Tiranë koncertin 'We Wonder', homazh për muzikantin Stevie Wonder

Trompisti Fabrizio Bosso, një prej muzikantëve jazz më të njohur në Itali, gjallëroi Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë mbrëmjen e së premtes me koncertin “We Wonder” në nder të gjeniut të muzikës, Stevie Wonder.

Energjia dhe vitaliteti që karakterizojnë stilin e pagabueshëm të Wonder, forca shprehëse e baladave të tij më të famshme, së bashku me teknikën dhe lirikën e trumbetës së Fabrizio Bosso-s, sollën në Tiranë një natë të pa harrueshme për artëdashësit.

Në koncertin homazh, trompisti Bosso solli në Tiranë disa nga këngët më domethënëse të Wonder, duke u mbështetur në një repertor shumë të gjerë që përfshin një periudhë nga fundi i viteve gjashtëdhjetë deri në publikimin e fundit në 2004.

Ky koncert i Institutit Italian të Kulturës në bashkëpunim me Ambasadën Italiane, Bashkinë e Tiranës dhe Shoqatën Albania Jazz, paraprin aktivitetet e shumta që do të organizohen në vendin tonë nga datat 2 me 8 qershor në kuadër të Javës Kulturore Italiane.

“Jam shumë i lumtur që e shikoj sallën kaq plot. Kemi një vit e gjysmë që kemi organizuar një seri koncertesh me muzikantë italianë. Ky koncert është parapri e javës së kulturës Italiane. Do kemi shumë muzikë, opera “Butterfly”. Do kemi dhe një koncert nga kantautori që fitoi Sanremon një vit me parë, tek sheshi Italia”, tha drejtori i Institutit Italian të Kulturës, Alessandro Ruggera.

B.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit