Facebook është një tregues i krizës së lidershipit të politikës së Shqipërisë!

Facebook është një tregues i krizës së lidershipit të politikës së Shqipërisë!

Berisha, Meta Rama

Facebook, përtej rasteve kur i bëjnë postimet me sponsorizime, dëshmon qartë rënien e ndjekësve dhe mbështetësve të liderëve kryesor të politikë shqiptare!

Nëse ndjekim postimet e tyre që lidhen ngushtë me qëndrimet e tyre politike, vazhdon e kryeson Rama me një mesatare prej 5000 pëlqimesh e pastaj vjen Berisha me një mesatare prej 2500 pëlqimesh e më pas vjen Meta me një mesatare shumë më të vogël! Këto numra janë shumë të vogla nëse kemi parasysh faktin se Berisha e Rama kanë mbi një milion ndjekës!

Pra, nga kjo analizë kuptojmë se shumica e shqiptarëve janë bërë ndjekës thjeshtë si mundësi informimi, por nuk përfshihen as me komente e as me pëlqime në lidhje me aktivitet apo qëndrimet politike që prezantojnë në Facebook! Duhet theksuar fakti se Meta është bërë pjesë e Facebook shumë më vonë se Berisha e Rama, megjithatë ka një një përqindje të vogël personazh interaktiv në postimet e tij e po ashtu një numër shumë më të vogël ndjekësish se Rama e Berisha! Ajo që bie në sy është fakti se numri u komenteve dhe i pëlqimeve rritet kur këta lider bëjnë urime, vendosnin foto të familjarëve ose bëjnë qëndrime jo politike, por me karakter festiv, social apo historik!

Ndërsa kampion dhe në vendi e parë e zen Kurti, ku pëlqimet, komentet dhe share-t thyejnë rekorde si në rastin e qëndrimeve të tij politik, por edhe kur reagon përtej dimensionin politik, me karakter festiv, social e historik!

Facebook dëshmon qartë rënien e popullaritetit e politikanëve shqiptarë duke shfaqur një empati të theksuar ndaj tyre! Mjafton të ndjekim Facebook për të kuptuar se lidershipi shqiptarë është në një krizë të thellë duke pasur distancimin e qytetarëve që nuk shikojnë alternativa të tjera të reja!

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • joni: 17/04/2023 15:41

  Facebook sot eshte nje rrjet social i vjeteruar thuajse i mbaruar qe sherben vetem si tabele nekrologjike. kontrollet sot behen ne tik tok o autor i pa-apdejtuar

  Përgjigju
  • Tani: 18/04/2023 11:46

   Hahahahaha, perdororuesit e tik tokut as nuk e dine sesi eshte nje flete votimi e jo me te kene votuar ndonjehere ne jeten e tyre.

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë