Fajësimi i Trump, nis seanca në Dhomën e Përfaqësuesve

Kërkesa për fajësimin e presidentit në largim Donald Trump, ka nisur të diskutohet në Dhomën e Përfaqësuesve.

Ligjvënësit demokrat janë të gatshëm të shpallin fajtorë presidentin Trump, sa u përket protestave të dhunshme të së mërkurës së kaluar.

Demokratët kanë një shumicë në Dhomën e Përfaqësuesve, kështu që votimi për fajësimin e Trump për herë të dytë pritet të kalojë.

"Ne jemi duke debatuar për këtë masë historike shumë afër krimit aktual dhe nuk do të ishim këtu nëse nuk do të ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara", thotë Kongresmeni Demokrat Jim McGovern. Ai akuzon Trumpin për "nxitjen e zemërimit të një turme të dhunshme" dhe thotë  se është një mrekulli që më shumë njerëz nuk vdiqën".

"Unë kurrë nuk do ta harroj atë që pashë kur pashë në sytë e atyre sulmuesve në hollin e Kongresit. Unë pashë të keqen."

Republikani i Dhomës Përfaqësuese Tom Cole thotë se fajësimi do të ndajë më tej vendin.  Ndërsa sulmi i 6 Janarit theksoi ai të jetojë në kujtesën time si dita më e errët gjatë kohës që kam shërbyer.

Do të ketë një orë debat  mbi akuzat ndaj Trump të ndarë midis dy palëve. Pastaj, ligjvënësit do të votojnë për fajësimin e Trump. Më pas do të kalojmë në dy orë debat mbi vetë artikullin e fajësimit. Votimi përfundimtar për fajësimin duhet të zgjasë rreth një orë. E gjithë procedura pritet të zgjasë deri në orën 20:00.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?

Komento

Komente

  • albania: 13/01/2021 17:33

    trump ka fituar te gjithe pedofilat dhe big teku ne burge ne nevada.publikoheni jo si te artikujt e vasines djalllit

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Turqia reagon pas deklaratës së ministrit grek për t’u zgjeruar në Egje: Shkak për luftë