'Fake News' i Syri.Net për tërmetin/ Soreca kritika: Mangësi arsimimi dhe ndërgjegjësimi

TIRANË- Në fjalën e tij në përfundim të konferencës me ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ambasadori i BE-së, Luigi Soreca është ndalur të flasë edhe për "fake news".

Nisur nga lajmi më  fundit, ku një lajm i publikuar në Syri.Net se do kishte një tërmet në orën 21:30, sipas Sorecës një gjë e tillë vjen si pasojë se një mungesë arsimimi, si nga mediat, por edhe nga ana e qytetarëve.

“Ngjarjet e kësaj jave kanë treguar një mangësi ndërgjegjësimi dhe arsimimi nga ana e qytetarëve dhe e medias, e cila nga në rrethana më të rënda mund të ishte shkatërruese”, tha ai.

Në datën 22 shtator, fill një ditë pas tërmetit të fuqishëm 5.8 ballë që tronditi vendin, portali Syri.Net publikoi lajmin e së orën 23:30 do të binte një tjetër tërmet i fuqishëm duke i paralajmëruar qytetarët të dilnin nga shtëpia. Kjo gjë solli panik në Tiranë dhe Durrës, ku të gjithë qytetarët dolën në rrugë të frikësuar. Publikimi i këtij lajmi, që shfrytëzoi gjendjen e qytetarëve, u dënua nga qeveria, ku u shoqëruan në polici gazetari  Syri.Net Aurel Rakipllari dhe gazetaren Daniela Grica e "Shekullit".

B.K./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

  • Ben: 28/09/2019 16:54

    Keshtu jemi o vella,pa arsim por me diploma, dhe njerez te eger.Doli,ate nate,e gjithe ajka "intelektuale" e Tiranes jashte shtepie,arsyeja–ka thene idioti Çim Peka-do bie termet filan ore.E kuptoni çfare race idiotesh ka ketu?Edhe tellalli edhe mileti,ecin bashke te dyja ne fakt,both.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ministria e Brendshme: IKMT të nisë sa më shpejt shembjen e objekteve që nuk legalizohen