Falimentimi i “Gulf”/ Gjiknuri: Mashtrimi i radhës, përgjegjësit përpara drejtësisë!

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës, Damian Gjiknuri, i pyetur nga mediat lidhur me falimentimin dhe skemën mashtruse të ndjekur anga kompania Gulf, disa prej përfaqësuesve të së cilës janë shpallur në kërkim, tha se ky nuk është rasti i parë që bëhen mashtrime të tilla nga kompani private.

Kreu i dikasterit të Energjitikës, tha se ai shpreson që organet kompetente që po e hetojnë rastin t’i çojnë sa më para përpara drejtësisë personat përgjegjës.

Ministria nuk ka ndonjë rol rregullator te kompania. Duhet të kuptoni që tregu i karburanteve, është një tregti e liberalizuar. Ministria ka vetëm kontrollin teknik të cilësisë së produkteve. Kështu që nuk është rasti i parë i kompanive që falimentojnë, mashtrojnë, e historia të tilla si këto. Nga kjo pikëpamje organet hetimore dhe tatimore janë ato që po e ndjekin me imtësi ecurinë e këtij procesi. Dhe ne shpresojmë që shumë shpejt përgjegjësit të dalin përpara drejtësisë.

Deklarata e Gjiknurit e dhënë sot.

Prokuroria e Tiranës gjatë verifikimeve të kryera ka zbuluar se menaxheri i shitjeve i Gulf Albano Aliko, shiste tek qytetarët dhe biznese të ndryshme tollona nafte, me çmim që varionin nga 125 deri në 130 lekë për litër, ofertë kjo shumë e çmuar për këto, pasi çmimi real i naftës në tregun vendas është 170 deri në 175 lekë litri.

Mirëpo megjithëse kishte vënë në dispozicion këtë ofertë, prokuroria ka verifikuar se vetë “Gulf” blinte naftën tek kompanitë furnizuese me cmimin 150 lekë, çka tregon se ky biznes shiste produktin e naftës nën koston e çmimit fillestar që e merte nga furnizuesi.

Dëmi që i krijoi klientëve, të cilëve u kanë mbetur në dorë tollonë pa vlerë, është 1.5 milionë euro. Kjo vuri në lëvizje furnizuesit, të cilët nisën të kërkonin llogari, ndërkohë që detyrimi financiar i pashlyer që “Gulf” kishte krijuar vetëm ndaj dy kompanive të njohura është 900 mijë dhe 700 mijë euro, gjithsej 1.6 milionë euro në total.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fatmir Lohja: 24/04/2018 11:31

  Si gjithmone,vetem qeveria nuk ka faj!?Moda ka dale qe fajet t'i delegohen drejtesise. Nuk eshte as e para edhe fundit qe falimenton nje shoqeri karburantesh.Me mire i biete mos flasesh,se te krijosh dyshime per veten.

  Përgjigju
 • Hipokrizi: 23/04/2018 16:59

  Z.Minister , te pakten per etike mos u tall....miqte e tu jane

  Përgjigju
 • redi: 23/04/2018 16:47

  Nuk eshte justifikim ky qe thua se nuk eshte kompania e pare qe falimenton. Je minister i linjes ,dhe nuk ke vetem drejtimin politik te dikasterit qe drejton , por dhe perfaqesues ligjor i saj . Ishit ne inagurim bashke me Ahmetajn dhe nuk e dinit qe ishte off shore ? Bracja i tha qarte Ahmetajt se per off shoret duhet te bdalohen per bisnes ne Shqiperi . Prokuroria duhet te hetoj kush i ndihmoi te ngrene jete jomoani nashtrimi si dhr te thera sidomos ne nafte ku perseri ju heni minister i linjes . Ju vitum per ndryshime pozitive , por ju vazhdoni rrugen tuaj me koncensione dhe bashkepunim me off shoret dhe do e falimentoni ekonomine .

  Përgjigju
 • UUUUUUUUUUUUUUUU: 23/04/2018 16:38

  E shikoni veten ne pasqyre ? A ju vjen zor nga vetja kur beni si te zgjuar ? Mire njerzit i mashtroi por ja ka fut dhe shtetit ja dole ti u shfajsove po ai i ekonomise " Mete per vete ZOTI per te gjithe " .TE shteti ju ka marr akcizen tvsh tatim-fitim po dhe taksen e qarkullimit qe eshte brenda cmimit. Kuksianet i kapet per gjith naten na e vute cmimin e 5 kioskave 7 milion euro . A te duket vetja i zgjuar se gangster nuk je , A te vjen TURP? MIRE NA E BENI E MERITOJME .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Gati për betejë djema

Gati për betejë djema