Faqet e internetit të medias shtetëtore iraniane bllokohen nga Shtetet e Bashkuara

Ky imazh i marrë nga faqja në internet Press TV, një kanal shtetëror iranian i lajmeve

Disa faqe interneti të agjencisë shtetërore iraniane janë bllokuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. 

30 domene Uebi të lidhura me mediet shtetërore iraniane janë bllokuar, ndërsa zyrtarët amerikanë vazhduan përpjekjet e tyre për t'iu kundërvënë asaj që ata thonë se është propagandë dhe dezinformim iranian në një kohë të tensioneve ndërmjet dy vendeve.

Një numër domenesh, përfshirë disa të përdorura nga Press TV në gjuhën angleze, një kanal shtetëror iranian i lajmeve, postuan njoftime të martën duke treguar që ato ishin bllokuar nga autoritetet amerikane. Uebsajtet për Al-Alam TV, një tjetër kanal lajm në pronësi të Iranit që transmeton në Arabisht, dhe faqja e internetit për Al-Masirah, një media me qendër në Bejrut që shërben si zëdhënëse për një grup rebel të aleancës iraniane në Jemen, postuan njoftime të ngjashme.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione në fund të vitit 2020 mbi IRTVU për atë që e kanë quajtur ndërhyrje të qeverisë iraniane në zgjedhjet e SHBA përmes dezinformimit te votuesit amerikanë.

Kjo lëvizje vjen disa ditë pasi Ebrahim Raisin, një kritik i njohur i perëndimit, fitoi zgjedhjet presidenciale në Iran.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

  • Turi: 23/06/2021 08:33

    Keta jane Amerikanet nuk respektojne asnje te drejte dhe kur vjen puna qe sulmohen nuk u mbyllet llapa Rusia , Kina e bla bla shtet diktator legenat e ndyre

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

78 vjetori i Batalionit të Bërzeshtës, Balla: Lufta Partizane ka qenë e pastër dhe është krenari për të gjithë Shqipërinë!