FBI 'bastis' kompleksin e Trump në Florida, publikohen foto të letrave 'misterioze'! Ish presidenti i zhdukte në tualet

FBI 'bastis' kompleksin e Trump në Florida, publikohen foto të letrave 'misterioze'! Ish presidenti i zhdukte në tualet

Pasi lajmi për bastisjen e FBI-së në kompleksin Mar-a-Lago që Donald Trump zotëron në bregdetin e Floridas, ku po kërkohen materiale të klasifikuara të Presidencës së SHBA, gazetarja e New York Times dhe bashkëpunëtorja e CNN, Maggie Haberman ka zbuluar disa imazhe që rëndojnë pozitat e ish-presidentit. Ajo zbuloi dy raste në të cilat Trump mesa duket ka hedhur dokumente konfidenciale të shkruara me dorë, në tualet, për t’i zhdukur nga syri i të tjerëve rreth tij. Fotot tregojnë shënime të shkruara me dorë që Trump me sa duket i ka grisur dhe u përpoq të hidhte nw tualeti.Në imazhet e zbuluara të hënën, është e paqartë se çfarë i referohen dokumenteve - dhe kush i ka autorët - por duket se ato janë shkruar me dorëshkrimin e Trump me shënues të zi. Haberman tha se një imazh është nga një tualet i Shtëpisë së Bardhë dhe tjetra është nga një udhëtim jashtë shtetit që iu dha asaj nga një burim i Shtëpisë së Bardhë Trump.

"Kush e di se çfarë ishte kjo gazetë? Vetëm ai do ta dinte dhe me sa duket kushdo që merrej me të, por pika e rëndësishme është te të dhënat," tha Haberman për CNN John Berman dhe Brianna Keilar në "New Day" të hënën në mëngjes.

Një ish-zyrtar i Shtëpisë së Bardhë kujtoi se ndërsa ruajtja e dokumenteve ishte një përgjegjësi kryesore e sekretarit të stafit, pjesës tjetër të stafit të lartë të Trumpit i mungonte ndjenja e detyrimit të tyre për të mbajtur të dhënat e dokumenteve që lëviznin nëpër krahun perëndimor. Mbajtja e rastësishme e të dhënave të Trump ishte objekt i një lufte të zgjatur në fillim të këtij viti midis tij dhe Arkivit Kombëtar dhe Departamenti i Drejtësisë e ka hetuar këtë çështje .


Lajmi kryesor:

Trump: Agjentët e FBI-së më bastisën shtëpinë në Mar-a-Lago, Florida


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Mashtrohet futbollisti shqiptar, i marrin 100 mijë euro me pretekstin për ta dërguar te Ajax

Mashtrohet futbollisti shqiptar, i marrin 100 mijë euro me pretekstin për ta dërguar te Ajax