Fëmijët kanë pasur akses në çfarëdolloj përmbajtje, Tik-Tok mund të gjobitet 27 milionë paund në Angli

Fëmijët kanë pasur akses në çfarëdolloj përmbajtje, Tik-Tok mund të gjobitet 27 milionë paund në Angli

Foto ilustruese

ANGLI- Zyra e Komisionerit të Informacionit të Mbretërisë së Bashkuar (ICO) zbuloi se platforma e ndarjes së videove mund të ketë përpunuar të dhënat e moshave nën 13 vjeç pa pëlqimin e duhur.

Mbikëqyrësi tha se shkelja ndodhi për më shumë se dy vjet, deri në korrik 2020, por se ende nuk kishte nxjerrë raportet përfundimtare.

TikTok thotë se i kundërshton gjetjet, duke vënë në dukje se ato janë "të përkohshme". ICO i ka dërguar TikTok Inc dhe TikTok Information Technologies UK Limited një njoftim, një dokument ligjor që i paraprin një gjobe të mundshme.

Njoftimi parashtron pikëpamjen e përkohshme të ICO-së se TikTok ka shkelur ligjin e Mbretërisë së Bashkuar për mbrojtjen e të dhënave midis majit 2018 dhe korrikut 2020.

Hetimi ICO zbuloi se platforma sociale mund të ketë: Përpunuar të dhënat e fëmijëve nën moshën 13 vjeç pa pëlqimin e duhur prindëror; Nuk arriti të sigurojë informacionin e duhur për përdoruesit e tij në një mënyrë koncize, transparente dhe lehtësisht të kuptueshme; Ka përpunuar të dhëna të kategorive të veçanta, pa bazë ligjore për ta bërë këtë

Sipas Ofcom, 44% e tetë deri në 12-vjeçarëve në Mbretërinë e Bashkuar përdorin TikTok, pavarësisht nga politikat e tij që ndalojnë fëmijët nën 13 vjeç në platformë.

Komisioneri i Informacionit John Edwards tha:

"Ne të gjithë duam që fëmijët të jenë në gjendje të mësojnë dhe përjetojnë botën dixhitale, por me mbrojtjen e duhur të privatësisë së të dhënave.Kompanitë që ofrojnë shërbime dixhitale kanë një detyrë ligjore për të vendosur ato mbrojtje, por pikëpamja jonë e përkohshme është se TikTok nuk e përmbushi atë kërkesë."

Tik-Tok ka shpalosur një sërë veçorish për të forcuar privatësinë dhe sigurinë në faqe, duke përfshirë lejimin e prindërve të lidhin llogaritë e tyre me ato të fëmijëve të tyre dhe çaktivizimin e mesazheve direkte për moshat nën 16 vjeç.

"Unë kam qenë i qartë se puna jonë për të mbrojtur më mirë fëmijët në internet përfshin punën me organizatat, por gjithashtu do të përfshijë veprime detyruese aty ku është e nevojshme. Përveç kësaj, ne aktualisht po shqyrtojmë se si mbi 50 shërbime të ndryshme në internet janë në përputhje me Kodin e Fëmijëve dhe kemi gjashtë hetime të vazhdueshme që kërkojnë kompanitë që ofrojnë shërbime digjitale, të cilat, sipas mendimit tonë fillestar, nuk i kanë marrë përgjegjësitë e tyre rreth fëmijës. siguria mjaft seriozisht.", shtoi ai.

I prezantuar në shtator të vitit të kaluar, Kodi i Fëmijëve vendosi rregulla të reja praktike për mbrojtjen e të dhënave për shërbimet në internet që ka të ngjarë të aksesohen nga fëmijët, bazuar në ligjet ekzistuese për mbrojtjen e të dhënave, me gjoba financiare një mundësi për shkelje serioze.

ICO tha se gjetjet e saj në njoftim ishin të përkohshme, pa asnjë përfundim për t'u nxjerrë në këtë fazë se kishte pasur ndonjë shkelje të ligjit për mbrojtjen e të dhënave.

"Ne do të shqyrtojmë me kujdes çdo përfaqësim nga TikTok përpara se të marrim një vendim përfundimtar.", tha ai.

Në vitin 2019, firmës iu vendos një gjobë rekord prej 5.7 milion dollarësh nga Komisioni Federal i Tregtisë, për keqpërdorim të të dhënave të fëmijëve.

Është gjobitur edhe në Koren e Jugut për arsye të ngjashme. Në korrik, Komiteti i Tregtisë i Senatit të SHBA votoi për miratimin e një mase që do të rriste moshën që fëmijëve t'u jepeshin mbrojtje speciale të privatësisë në internet në 16 vjeç dhe do të ndalonte reklamimin e synuar për fëmijët pa pëlqimin.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana