Fermerët e Lushnjes dhe Beratit bllokojnë rrugën: Duam subvencionim nga qeveria (VIDEO)

Fermerët e Lushnjës dhe të Beratit kanë dalë ditën e sotme rreth orës 10:30 minuta, për të protestuar.

Ata kanë bllokuar rrugën nacionale Lushnje-Berat, në urën e Kucit, për të ngritur zërin për prodhimin e tyre të domates dhe perimeve të tjera, pasi nuk po gjejnë treg për t'i shitur.

Fermerët të irrituar, në shenjë proteste kanë hedhur në rrugë domatet, e ndërsa i kanë bërë apel shtetit për të ndërhyrë.

Ata janë shprehur se kostoja e prodhimit është shumë e lartë dhe nuk po fitojnë asgjë, e për këtë kërkojnë ndërhyrjen e qeverisë, përmes Ministrisë së Bujqësisë për t'i subvencionuar. 

Protesta është ndjekur nga afër nga forcat e policisë, për të shmangur incidentet midis protestuesve dhe drejtuesve të mjeteve. 

 

 

Pankartat e fermerëve

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Goni: 07/10/2019 19:51

  Duhet te behen protesta qe shteti te interesohet per ngritjen e disa fabrikave te salces,,kjo do bente qe domatet te behen salce e te mos kalben kot,,,kjo eshte zgjidhja....te rihapet kombinati ushqimor ne tirane,,dhe te hapet dhe kombinati tekstil ne kombinat tirane dhe berat,,,keshtu do ulim papunesine....

  Përgjigju
  • Fredi: 08/10/2019 10:55

   Ti e ke mir plako por nuk t le BE-ja t bojsh nga kto gjona sepse do që ti vetëm t blesh nga ata dhe jo t prodhosh. Vetem Enveri boni fabrika e kombinate e nuk e rruante hic. Ngjallni Enverin te shpetoje Shqiperia!

 • Sondazhi i ditës:

  Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Tritol shtëpisë së Armand Dukës/ PS: Nuk duhet politizuar çështja! Institucionet po hetojnë, gishti s'duhet drejtuar ndaj askujt