‘Ferri në tokë, na jepnin bukë të ndenjur e ujë të pisët', i burgosuri britanik tregon se çfarë ndodhte në burgjet e rusëve

 ‘Ferri në tokë, na jepnin bukë të ndenjur e ujë të pisët', i burgosuri britanik tregon se çfarë ndodhte në burgjet e rusëve

Një nga të burgosuri britanikë që u kap gjatë luftimeve në Ukrainë rrëfen torturën nga ushtarët rus. Shaun Pinner tregon se si dhunohej nga rusët teksa ata linin në sfond këngët e ABBA-s dhe Cher.

 Ndërsa ishte në robëri, 48-vjeçari u detyrua të dëgjonte kolonën zanore të Mamma Mia dhe i dhanë vetëm bukë e ndenjur dhe ujë të pistë për të konsumuar.

Pasi u dënua me vdekje në qershor, së bashku me Aiden Aslin, ata u zhvendosën në një banesë të re ku vazhdoi tortura muzikore.

“Kushtet ishin më të mira, por ata ende luanin muzikë dhe këtë herë ishte Believe by Cher”, tha ai për The Sun.

“Kishim ditët tona të errëta, unë qava shumë. Na u desh të kapemi pas një lloj shprese dhe kështu mbijetova.”, tha Pinner

“Mendova se do të vdisja. Ishte ferr në tokë. Gjashtë muajt e fundit kanë qenë ditët më të këqija të jetës sime. Nuk dua të dëgjoj më kurrë një këngë ABBA ose të shoh një copë bukë. Unë thjesht jam shumë me fat që jam në shtëpi.”, tha ai.

Pinner ishte pjesë e një grup prej 10 të burgosurish të huaj të liruar pasi Arabia Saudite ndërmjetësoi një marrëveshje të fshehtë midis Rusisë dhe Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Erdogan: Objektiv ynë, takimi Putin-Zelensky! Identifikohet varri masiv në fermën e pulave! Moska do të mbyllë kufijtë për rekrutët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat