Festa e Sulltan Novruzit, besimtarja bektashiane: Mrekullitë ndodhin! Më ra monedha në byrek dhe pas 20 vitesh martesë u bëra nënë

Festa e Sulltan Novruzit mblodhi në Kryegjyshatën botërore Bektashiane qindra besimtarë. Ata janë të bindur se mrekullitë ndodhin dhe këtë e dëshmon Pranvera, e cila pas 20 vitesh martesë Zoti e bekoi me një fëmijë. Sulltan Novruzin e kaluar, në byrekun tradicional me 12 barishte, monedha i ra pikërisht asaj.

“Një emocion i papërshkruar.”- tha Pranvera.

“Është fat dhe ja ku qëlloj. Ne i kishim hequr shpresat fare se mund të bënim një fëmijë. Meqë i ra vjet kësaj ne e kemi ruajtur monedhën për të na sjell një lloj fati. Lindi fëmijë pas 20 vitesh martesë. Ky është ai Mehmeti që më ka çlodhur mua.”- tha bashkëshorti i saj.

 Mbarësi kjo festë i ka sjellë edhe Nasipes. E bërë së fundmi stërgjyshe, ajo ndan me ne traditat e kësaj dite të bekuar.

“E festojmë me hasude, me hallvë, me njëçik gjak në ballë siç e kishin të parët, thernim pulë”, tha ajo.

Dita e Sulltan Novruzit celebron ditëlindjen e të madhit Imam Aliu në Qabe dhe pikërisht në kryegjyshatën botërore bektashiane u inagurua për herë të parë busti i tij.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • wewewewewe: 22/03/2023 21:24

    bravo baba Mondi mrekulli ben hahah

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Nën akuzë për shpërdorim detyre në 2 raste, GJKKO pranon gjykim të shkurtuar për Vangjush Dakon

Nën akuzë për shpërdorim detyre në 2 raste, GJKKO pranon gjykim të shkurtuar për Vangjush Dakon