Festimet e Ditës së Fitorës së Rusisë, Zelensky: E keqja humbet gjithmonë

Festimet e Ditës së Fitorës së Rusisë, Zelensky: E keqja humbet gjithmonë

Në prag të Ditës së Fitores, kur lufta po ashpërsohet çdo ditë e më shumë në vendin e tij, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është shprehur se Rusia nuk do ta fitojë këtë luftë pasi sipas tij e keqja humbet gjithmonë.

"Bota e lirë e sheh Ukrainën si palën e së mirës në luftë, Rusia nuk do mundet ta fitojë këtë luftë pasi e keqja humbet gjithmonë", tha Zelensky.

Udhëheqësit perëndimorë përdorën gjithashtu rastin e Ditës së Fitores për të denoncuar veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, i cili vizitoi Ukrainën tha se Presidenti rus Vladimir Putin "po shkonte kundër vlerave për të cilat kaq shumë njerëz luftuan dhe vdiqën"  ndërsa udhëheqësit e grupit G7 u shprehen se veprimet e Putinit sollën "turp për Rusinë dhe sakrificat historike të popullit të saj".

 


Lajmi kryesor:

Putin në Paradën e Fitores: Perëndimi do na pushtonte, po luftojmë për sigurinë e vendit! Macron: Paqja nuk do të ndërtohet me poshtërimin e Rusisë! Sulmohet me raketa Odessa


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve