Fier/ Dëmtuan Parkun Kombëtar të Vjosës duke marrë zhavorr, Prokuroria dërgon për gjykim 3 persona

Fier/ Dëmtuan Parkun Kombëtar të Vjosës duke marrë zhavorr, Prokuroria dërgon për gjykim 3 persona

Lumi Vjosa

Prokuroria e Fierit ka mbyllur hetimet dhe ka dërguar për gjykim 3 shtetas të akuzuar për veprën penale ‘Dëmtimi i habitateve në zonat e mbrojtura mjedisore’.

Pas hetimeve të kryera, rezultoi se A.L., E.L., F.S., kanë dëmtuar Parkun Kombëtar të Vjosës, duke marrë zhavorr.

'Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë e Juridiksionit të Përgjithshëm Fier ka  përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim procedimin penal në ngarkim të shtetasve A.L, E.L dhe F.S të akuzuar për veprën penale “Dëmtimi i habitateve në zonat e mbrojtura mjedisore”, e  parashikuar nga neni 202/b dhe 25 i  Kodit Penal.', thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Ata kanë kryer veprime në këtë park, i cili me VKM-në e datës 26 janar 2022, është shpallur ‘Park Natyror’, duke përkeqësuar habitatin, që ndodhet brenda zonës së mbrojtur mjedisore. Sipas vlerësimit të hetimeve rezulton se dëmi i kryer në park është 3 milion lekë të reja.

'Të pandehurit kanë kryer veprime drejtim të marrjes së zhavorrit në Lumin Vjosë, lum i cili është shpallur ‘Park Natyror’ përmes VKM nr. 59, datë 26.01.2022. Nga veprimet e kryera të pandehurit kanë shkaktuar një dëm në vlerën 3.000.000 lekë.', thuhet ndër të tjera në njoftimin e Prokurorisë së Fierit.

Nga ana tjetër, prej Gjykatës së Shkallës së Parë të Fierit është pranuar kërkesa për ta dërguar çështjen penale në gjykim.

Prokuroria e Fierit është e angazhuar plotësisht për identifikimin dhe hetimin e veprave penale kundër mjedisit.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten