Fier/ Përshtaste ambientet për kultivim bimësh narkotike në Spanjë, arrestohet 22-vjeçari, i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Policia e Fierit ka bërë të mundur kapjen e një të kërkuari ndërkombëtar, të akuzuar nga autoritetet spanjolle si pjesëtar të një organizatë të dhunshme kriminale. Në vijim të operacionit “Member” është arrestuar një 22-vjeçari  Xhovalin Aliaj pasi në bashkëpunim me persona  të tjerë, përshtasnin ambientet e mbyllura, në qytete të ndryshme të Spanjës, për kultivim të bimëve narkotike, me anë të llambave. Në kuadër të këtij operacioni, si rezultat i shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, 22-vjeçari  u kap në fshatin Cakran, dhe u arrestua përkohësisht, për t’u ekstraduar drejt Spanjës.

Xhovalin Aliaj ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet gjyqësore spanjolle i kanë caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprat penale: “Trafikimi i narkotikëve”, “Mashtrime tregtare”, “Vandalizmi”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Vjedhja e energjisë elektrike”, të kryera në formën e organizatës kriminale dhe të parashikuara nga legjislacioni penal i Spanjës. Ndërkohë po vazhdojnë operacionet e njëpasnjëshme për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

F.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Pylli i Pishporos në Fier prej 4 ditësh në flakë

Pylli i Pishporos në Fier prej 4 ditësh në flakë