Finlanda i kërkon Turqisë dhe Hungarisë që të miratojnë ofertat suedeze dhe finlandeze në NATO

Finlanda i kërkon Turqisë dhe Hungarisë që të miratojnë ofertat suedeze dhe finlandeze në NATO

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin i kërkoi të martën Hungarisë dhe Turqisë që të miratojnë me shpejtësi aplikimet suedeze dhe finlandeze për anëtarësim në aleancën e mbrojtjes së NATO-s.

Hungaria dhe Turqia janë dy anëtarët e vetëm të mbetur të NATO-s që nuk i kanë ratifikuar ende aplikimet.

"Të gjithë sytë janë tani te Hungaria dhe Turqia. Ne presim që këto vende të ratifikojnë aplikimet tona. Mendoj se do të ishte e rëndësishme që kjo të ndodhte mundësisht më shpejt se më vonë", tha Sanna Marin në një konferencë të përbashkët shtypi me krerët e tjerë nordikë.

Finlanda dhe Suedia javën e kaluar përsëritën se do të bashkohen me NATO-n në të njëjtën kohë, duke paraqitur një front të bashkuar për Turqinë.

Fqinjët nordikë kërkuan të bashkohen me aleancën e NATO-s në maj në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, por hasën në kundërshtime nga Turqia, e cila i ka akuzuar të dy se strehojnë grupe që i konsideron terroriste.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Obsesioni i Ilir Metës me Arben Rakipin (disa detaje mbi profilin e juristit)

Obsesioni i Ilir Metës me Arben Rakipin (disa detaje mbi profilin e juristit)