Fjalimi i Ramës në KiE/ Kurti: S’e dëgjova, kisha punë! Isha me takime në Pejë

Fjalimi i Ramës në KiE/ Kurti: S’e dëgjova, kisha punë! Isha me takime në Pejë

1665598912_AlbinKurtiscaled.jpg

Në një kohë, kur kryeministri Edi Rama ka mbajtur një fjalim për padrejtësinë që po i bëhet UÇK-së, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se nuk ka pasur kohë për të ndjekur “live”. Ai tha se nuk ka pasur mundësi për shkak se ka pasur shumë takime  në Pejë.

“Nuk di a kam kontribuar në fjalimin e Edi Ramës, sepse nuk e kam dëgjuar. 

Kam qenë në Pejë sot dhe tërë ditën nëpër takime të ndryshme e në mbrëmje vonë përpiqem që të updatohem. Mbi të gjitha, unë besoj që faktorët ndërkombëtar do të duhej të mobilizohen që krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë nga forcat e Serbisë të ndiqen, dhe përgjegjësit e fajtorët të gjykohen e dënohen. 

Andaj kushdo që flet në arenën ndërkombëtare, do të duhej nga faktorët ndërkombëtarë, ta trajtojë këtë çështje, pasi në Kosovë ka ndodhur gjenocidi për të cilin ka ndërhyrë NATO. 

Pra, nuk mund të flasësh për luftën në Kosovë dhe ta mbrosh Kosovën pa e adresuar krimin e Serbisë në Kosovë”, tha ai në konferencën e përbashkët për media me shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë.


Lajmi kryesor:

Fjalimi në KiE/ Kurti: S’e dëgjova, isha gjithë ditën në Pejë! Hoti: Shqipëria, zëri jonë! Haradinaj: I saktë! Berisha: Rama, antishqiptar, fajtor për arrestimin e Thaçit (REAGIMET)


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?



×

Lajmi i fundit

Spahiu: Pakënaqësia më e madhe e turistëve në Shqipëri është qarkullimi i çmendur rrugor

Spahiu: Pakënaqësia më e madhe e turistëve në Shqipëri është qarkullimi i çmendur rrugor