Flakët 'pushtojnë' botën, zjarret nga Kanadaja në Australi! Rama publikon pamjet e NASA-s: Rritje vatrash në shumë vende krahasuar me vitet e kaluara

Flakët 'pushtojnë' botën, zjarret nga Kanadaja në Australi! Rama publikon pamjet e NASA-s: Rritje vatrash në shumë vende krahasuar me vitet e kaluara

Zjarret në botë, pamjet e publikuara nga NASA

Bota në 'flakë', këto janë pamjet dramatike nga hapësira, të publikuara nga agjencia hapësinore, NASA. Pamjet janë risjellë edhe nga kryeministri Rama, ndërsa sipas raportit ka rritje të zjarreve në shumë vende krahasuar me vitet e kaluara.

Shënimet me ngjyrë të kuqe tregojnë vendet ku ka vatra aktive zjarresh, ku 'flakët' kanë pushtuar Europën Jugore, Amerikën e Jugut dhe të Veriut, pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut dhe Australinë. Jugu i Evropës po përjeton aktualisht një situatë shumë kritike, ku zjarre të fuqishëm kanë përfshirë Italinë, Greqinë, Spanjën,  Maqedoninë e Veriut e Turqinë.

Edhe Shqipëria po lufton me flakët që kanë përfshirë disa zona nga Veriu në Jug.

"Mirëmëngjes me këtë përmbledhje të NASA (Departamenti për studimin e zjarreve), mbi pasojat e zjarreve në Amerikë, Europë, Afrikë e Azi.

Zjarret në pyje kanë shpërthyer në shumë kontinente nga Amerika në Europë dhe nga Afrika në Azi, me një numër në rritje zjarresh në shumë vende krahasuar me vitet e kaluara;

Kanada, 4.891 zjarre në pyje të raportuara deri tani në 2021.

SHBA, mbi 1.8 milion akër (728 mijë hektarë) pyje janë djegur në 97 zjarre masive në shumë shtete.

Francë, një sipërfaqe prej 22.807 hektarësh është djegur deri tani në 2021.

Itali, të paktën 20.000 hektarë janë shkatërruar nga zjarret që kanë nisur më 24 korrik, ndërsa deri në 1.500 persona janë evakuuar.

Rumani, kanë shpërthyer zjarre në pjesën jugore, përfshirë Bukureshtin dhe zonat pranë kufirit me Bullgarinë.

Rusi, mbi 1.3 milionë hektarë pyje janë djegur nga zjarret që nisën në korrik.

Amerika e Jugut, zjarret që nisën pranë autostradës në provincën Rio Negro, në veri të Patagonisë, në Argjentinë lëvizën më lart në veri dhe arritën deri në kryeqytetin Buenos Aires në bregun Atlantik.

Portugali, zjarret shkatërruan mbi 2.000 hektarë pyje më 17 korrik.

Greqi, zjarri që nisi në pyjet pranë Athinës më 27 korrik është përhapur deri në zonat e banuara.

Turqi, 174 zjarre shpërthyen në pyje në 38 nga 81 provincat e Turqisë, prej 28 korrikut deri më 4 gusht.

Australi, zjarret në Neë South Ëales dëmtuan 5.5 milion hektarë tokë në 2020 dhe 31 milionë hektarë tokë në 2021", shkruan Rama.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Nonsensi: 08/08/2021 08:58

    Kjo nuk do koment ,…

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e 14 majit, Alibeaj mbledh kryesinë për finalizimin e kandidatëve

Zgjedhjet e 14 majit, Alibeaj mbledh kryesinë për finalizimin e kandidatëve