Flini me kafshën tuaj? Si mund të ndikojë kjo tek ju dhe te kafsha juaj

Flini me kafshën tuaj? Si mund të ndikojë kjo tek ju dhe te kafsha juaj

Në kërkim të gjumit më të mirë, njerëzit shpesh pyesin nëse duhet të ndajnë shtratin e tyre me një kafshë shtëpiake. Para se të arrijmë tek ajo, le të marrim një moment për të medituar anën e kundërt:

A është i mirë gjumi me ju për kafshën tuaj ?

Kafshët shtëpiake që ndajnë shtratin e njeriut të tyre priren të kenë një "nivel më të lartë besimi dhe një lidhje më të ngushtë me njerëzit që janë në jetën e tyre. Është një shfaqje e madhe besimi nga ana e tyre," tha Varble.

“Qentë dhe macet që janë të lidhur më ngushtë me njerëzit e tyre marrin përfitime shtesë shëndetësore, duke përfshirë rritjen e neurotransmetuesve të dobishëm si oksitocina dhe dopamina, hormonet e ndjenjës së mirë”, shtoi ajo.

Një tjetër studim i vitit 2017 vendosi gjurmues të gjumit te qentë dhe njerëzit e tyre për të matur cilësinë e pushimit për të dy. Njerëzit që kishin qentë e tyre në dhomën e tyre të gjumit kishin një pushim të mirë gjatë natës dhe po ashtu edhe qentë.

Megjithatë, cilësia e gjumit ra kur njerëzit lëvizën qenin e tyre nga dyshemeja në shtrat.

Fëmijët mund të përfitojnë gjithashtu nga gjumi me një kafshë shtëpiake. Një studim i vitit 2021 u kërkoi adoleshentëve të moshës 13 deri në 17 vjeç të mbanin gjurmues gjumi për dy javë dhe më pas t'i nënshtroheshin një testi të fundit të gjumit. Rreth një e treta e fëmijëve flinin me një kafshë shtëpiake,

Fjetja me sukses bashkë me kafshën tuaj ka të bëjë shumë me atë se sa thellë flini ju dhe kafsha juaj, thotë psikologu klinik dhe specialisti i gjumit Michael Breus, autori i " Natën e mirë

“Qentë janë zakonisht të mirë për një natë të tërë, por macet mund të jenë shumë nate”, tha Breus, duke shtuar se një faktor tjetër është se sa “lëvizni të dy, pasi lëvizja nga kafsha mund të zgjojë njeriun dhe anasjelltas”.

Nëse po mendoni të sillni fëmijën tuaj me gëzof në shtrat, Breus sugjeroi që ta provoni vetëm për disa netë, në mënyrë që të mos e kushtëzoni kafshën tuaj ta presë atë përpara se të vendosni nëse është e mirë për ju.

Sa herë që ndërpriten ciklet e gjumit, ju shqetësoni aftësinë e trurit për të riparuar veten në nivel qelizor, për të konsoliduar kujtimet, për të ruajtur informacione të reja dhe për të përgatitur trupin për performancë optimale.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Si tentoi Spanja të blinte ndeshjen kundër Shqipërisë! Prapaskenat e një trukimi

Si tentoi Spanja të blinte ndeshjen kundër Shqipërisë! Prapaskenat e një trukimi