Fluks nga virozat dhe gripi, shefi i shërbimit në urgjencën e pediatrisë në QSUT, Lama: Mos shmangni asnjë simptomë

Virozat dhe gripi kanë prekur në masë qytetarët, e sidomos fëmijët. Në urgjencën e pediatrisë në Qendrën Spitalore Nënë Tereza, çdo ditë ka fluks të shtuar pacientësh të vegjël. Rastet më të shumta, tha shefi i shërbimit në urgjencën e pediatrisë, doktor Albert Lama janë me influencë A dhe B, por nuk kanë munguar as rastet me virus sincicial ose RSV, i cili prek më së shumti foshnjat dhe shfaq problematika në rrugët e frymëmarrjes dhe temperaturë të lartë.

“Jemi në kulmin e sezonit dimëror dhe normalisht infeksionet virale, kryesisht influenca A dhe B qarkullojnë në mënyrë periodike. Kemi pak më tepër se vitet e kaluara. Arsyeja është ndërthurja me pandeminë. Krahas saj kemi dhe COVID dhe RSV, virusin që prek kryesisht bebet e vegjël. Kemi pasur dhe raste që janë shtruar në spital, por shumica e rasteve janë trajtuar. RSV, prek kryesisht bebet e vegjël. Ka kollë, temperaturë. Shkakton atë që ne i themi bronkiolit akut. Fëmijët mbi 2 vjeç janë të imunizuar nga RSV. Aktualisht, është influenca A dhe B, ajo që shkakton më tepër temperaturën. Në stinën e vjeshtës dhe të dimrit, ka dhe infeksione që shkaktojnë bronkiolitin nga virusi sincicial. Të vëzhgojnë fëmijën, të bëjnë vizitën periodike nga mjeku i familjes. Nëse gjendja e fëmijës është shqetësuese, normalisht që duhet të dërgohet në urgjencë. Rate të rënda ka pasur. Do të rekomandoja, jo vetëm për antibiotikun, që prindërit ku e shikon fëmijën jo mirë nga ana e gjendjes shëndetësore duhet të bëje vizitën tek mjeku i familjes. Mjekim dhe sidomos antibiotik terapi duhet të merren me recetë”.

Në vendin tonë janë konfirmuar dhe 11 rastet e para me fruth. Doktori bën thirrje për vaksinim, ndërsa tregon se shenjat më të shpeshta janë përhapja në trup e pullave të kuqe në formë puçrrash, si dhe kollë.

“Fruthi është një infeksion viral i vaksinueshëm. Nëse një fëmijë është i pa vaksinuar dhe e prek fruthi, komplikacionet janë nga më të ndryshmet por ai më i zakonshmi është bronkopneumonia, ose e ftohura.”

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Nevoja për një qasje të re ligjore për industrinë e detit dhe plazhet shkëmbore

Mero Baze: Nevoja për një qasje të re ligjore për industrinë e detit dhe plazhet shkëmbore