Fluks pacientësh në qendrën shëndetësore nr.6, mjeku për Report Tv: Rriten rastet me COVID tek fëmijët, mosha më e prekur 5 deri në 14 vjeç

TIRANË- Virozat e stinës kanë sjellë fluks pacientësh në qendrat shëndetësore. Gazetarja e Report Tv, Enxhi Musaj ishte e pranishme pasditen e sotme në qendrën shëndetësore numër 6 në Tiranë, ku zhvilloi një intervistë me mjekun e familjes, Besar Hysi, i cili tha se fluksi është rritur menjëherë pas periudhës së festave.

Duke qenë se në vend po qarkullon njëkohësisht edhe varianti i ri i COVID edhe virozat e stinës, mjeku thotë se qytetarët paraqiten menjëherë për tu vizituar pasi tremben duke qenë se simptomat janë të ngjashme. Duke u ndalur në shifra, Hysi thotë se në ditë kryhen rreth 60 vizita, teksa thekson se është vënë re një rritje e rasteve pozitive me COVID tek fëmijët nga mosha 5 deri në 14 vjeç. Ai thotë se në përgjithësi fëmijët e kalojnë koronavirusin me simptoma përgjithësisht të lehta.

Mjeku i familjes thotë se simptomat me të cilat shfaqen pacientët kryesisht janë temperaturë e lartë, kollë, diarre, dhimbje koke e kockash, si edhe vështirësi frymëmarrjeje.

“Fluksi i pacientëve ka ardhur në rritje që pas festave, si te moshat pediatrike edhe tek të rriturit, me simptomat e gripit stinor, të ngjashme me simptomat e COVID. Rreth 60 vizita në ditë me simptoma gripi, edhe tek mjekët pediatër janë shtuar vizitat për fëmijët. Mosha më e prekur është mosha 5-14 vjeçare, kemi vënë re tek fëmijët shtim të rasteve me COVID. Në pjesën më të madhe të rasteve e kalojnë lehtë dhe nuk kemi pasur raste të rënda”, u shpreh mjeku për Report Tv.

Ndërkohë, mjeku theksoi se në qendrën shëndetësore numër 6 kryhen rreth 100 testime në ditë, ku rreth 45% e tyre dalin pozitivë me koronavirus.

“Janë rritur edhe kërkesat për teste, si pasojë e rritjes së numrit të vizitave, rreth 90-100 teste në ditë, ka raste që tejkalohet. Në dy-tre ditët e fundit janë shtuar, rreth 45% e testeve dalin pozitiv. Në krahasim me muajin dhjetor, një shtim i rasteve, afro dyfishim i rasteve me COVID, Kryesisht janë persona të pavaksinuar, i përkasin moshës aktive, që janë në punë dhe mosha adult. Ka dhe raste që janë të vaksinuar por e kalojnë me simptoma të lehta. Kemi një rritje të personave që duan të marrin dozën e parë të vaksinës COVID, kemi rritje dhe të moshave të treta që kërkojnë dozën e tretë”, tha mjeku.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria do të armatoset me sistemin antitank, e konfirmon ministri: S’ka lidhje me ndonjë kërcënim