Fondet e sekuestruara nga oligarku rus do i dhurohen Ukrainës, 5.4 milion dollarë për rindërtimin

Fondet e sekuestruara nga oligarku rus do i dhurohen Ukrainës, 5.4 milion dollarë për rindërtimin

SHBA ka konfiskuar fondet ruse dhe këtë shumë do ia dhurojë Ukrainës në formë mbështetjeje. Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland njoftoi transferimin e parë të fondeve ruse të konfiskuara për të ndihmuar Ukrainën.

"Unë njoftoj sot se kam autorizuar transferimin e parë të bërë ndonjëherë të fondeve të sekuestruara ruse drejt Ukrainës," tha Garland, duke vënë në dukje se pasuritë e sekuestruara janë rezultat i aktakuzës së oligarkut Konstantin Malofeyev në prill.

Paratë do t'i shkojnë Departamentit të Shtetit për të mbështetur popullin ukrainas. Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Andriy Kostin , në Uashington falënderoj SHBA për këtë ndihmë që përkatëisht është rreth 5.4 milionë dollarëve, shumë e cila do shërbejë për rindërtimin e Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Medvedev: Do të përdorim armë bërthamore nëse Kievi sulmon rajonet ruse! Von der Leyen: Sanksionet e reja për Rusinë deri më 24 shkurt


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re