Forca e Ligjit, Xhafaj: Hetime dhe aksione të rëndësishme me ndërkombëtarët, do godasim krimin

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj në fjalën e tij në aktivitetin Forca e Ligjit, ka thënë se Policia e Shtetit po zhvillon operacione dhe hetime në bashkëpunim me organet ligjzbatuese të vendeve të huaja. Xhafaj tha se policia e Shtetit është duke zbatuar detyrën. Sipas ministrit, është opozita që sulmon Policinë e Shtetit pavarësisht nga rezultatet e operacioneve të Policisë.

Po hetojmë bandat kriminale. Këto rezultate që paraqesim sot në këtë takim duan seriozitet dhe sakrifica. Duan të na zbrapsin. T’ja dalim me sukses në këtë aksion. Burra dhe gra që shërbejnë në Policinë e Shtetit dhe drejtuesit, kanë treguar profesionalizëm, kjo ka bërë që të rritet besimi. Rreth 63% e qytetarëve kanë besim tek policia. Politika ka interesa të ngushta lidhur me punën e policisë, i komenton sipas interesit politik. Ky lloj debati degradon në shpifje. Është e rëndësishme që gjykimi duhet të konsiderohet nga rezultatet e punës. Një tregues tjetër që ka vullnet. Si Ministër i Brendshëm bashkë me ekipin tim jemi të angazhuar. Siç na është pohuar në takimet me jashtë vendit na është pohuar forcimi i bashkëpunimit. Po zhvillojmë operacione dhe hetime të përbashkëta. Në fushën e rendit dhe sigurisë publike. Raporti njeh dhe vlerëson progresin e Shqipërisë në këto fusha. Rekomandimet janë që të vijojë puna e nisur. Ne jemi duke i lexuar me vëmendje vlerësimet e raportit. Ju siguroj se ato do të gjejnë mbështetje. Masa dhe pritshmëri deri në qershor 2019. Siç kemi bërë dhe më herët, kam kënaqësi t’ju kërkoj komente. Ky dokument është në punim e sipër pas kontributit tuaj. Të nderuar pjesëmarrës, lufta kundër krimit nuk është sipërmarrje e thjeshtë. Kërkon sakrifica njerëzore, t’ju jemi mirënjohës atyre që përballen çdo ditë me krimin. Politika e pozicionuar përballë policisë, duhet  të vlerësojë punën e tyre. Kjo politikë me papërgjegjshmëri sulmon policinë, edhe kur rezultatet e operacioneve janë të mëdha. Mirëpresim dëshmi konkrete.

Fatmir Xhafaj, ministër i Brendshëm

Në këtë aktivitet ku pritet të bëhen publik rezultatet për punën e Policisë së Shtetit, është i pranishëm edhe Kryeministri Edi Rama.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

 • AmbaLU: 05/07/2018 15:54

  Ky do bashkepunojme me nderkombetaret ?? Ky qe NUK bashkepunoi me te VELLANE per te KAPUR TAHIRIN DHE BALILIN .PIKA NDRKOMBETAREVE SE JANE PO NJESOJ SI KETA TANET ...ME KEQ NDONJEHERE...

  Përgjigju
 • Popull: 05/07/2018 12:53

  Ke dy vjet qe po thua do godasim do godasim..po nje vrim ne uje po beni,lat nam ,na jeni veshtirur njesoj si ai plehra qe ishte para jush Saliu ..

  Përgjigju
  • Kafsha: 05/07/2018 13:25

   Prandaj mos shiko partitë por ngrihu të ngrihemi që të shporrim njeher-e mirë të gjithë klasën politike e cila është pjellë e PPSH-së, dhe të kërkojmë formimin e një klaseje të re politike me njerëz të rinj, të pastër e të ftohtë në gjykim, që të hetojnë e burgosin këtë klasë. TË MOS VOTOHET MË AS MAJTAS AS DJATHTAS! Më mirë anarki politike derisa kjo klasë të zhduket përfundimisht, se sa vendi të drejtohet akoma nga “Njeriu i Ri” që PPSH-ja farkëtoi!

 • agim: 05/07/2018 10:41

  Ty ndoshta spo te len me punuar,por ministria ku drejtoni ju keto kohe ka renje,nuk po punon.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me Shqipërinë edhe përtej 30 viteve të ardhshme