Forcohet leku, euro zbret në nivelin më të ulët për 2024! Ja sa u këmbye sot

Forcohet leku, euro zbret në nivelin më të ulët për 2024! Ja sa u këmbye sot

Leku po fuqizohet në ditët e fundit duke bërë që euro ti kthehet vlerave më të ulta të regjistruara përgjatë këtij viti.

Referuar kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë 1 euro sot është këmbyer me 103.2 lekë, nga 104.7 lekë që ishte në fillim të muajit janar. Ndërsa dollari prej kohësh po këmbehet në nivelin 95 lekë.

Ky zhvlerësim i valutave përballë monedhës vendase sipas institucioneve po vjen për shkak të numrit të lartë të turistëve dhe fluksit në rritje të remitancave dhe investimeve të huaja.

Ky realitet i ri i kursit të këmbimit edhe pse po ndikon pozitivisht në mbajtjen në kontroll të inflacionit, nga ana tjetër po zhvlerëson eksportet, duke bërë që fitimet e kompanive të ulen.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit